Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Suriye’de Esad’ın denetiminde bulunan bir hava üssünü Tomahawk füzeleriyle kullanılamaz hale getirdi.

ABD ordusu Suriye rejimine ait Şayrat Hava üssüne yerel saatle 04.45’te 59 adet Tomahawk füzesiyle saldırı düzenledi.

ABD Başkanı Donald Trump

Saldırı sonrasında Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, üssün neredeyse tamamen kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığında basına açıklama yapan Albay Jeff Davis, “Başkan’ın talimatıyla ABD ordusu, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45’te seyir füzeleri ile vurdu” ifadesini kullandı.

Sponsorlu

Ayrıca Esad’ın kimyasal silah kullanma oranının da azaltıldığı ifade ediliyor.

09.26 Suriye rejimine yakın El Meyadin kanalı, vurulan üsteki uçakların saldırıdan önce tahliye edildiğini iddia etti.

09.20 Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ABD’nin Suriye’yi vurmasıyla ilgili olarak ”Bu operasyonun barışa katkı sağlamasını umuyorum” dedi.

09.18 ABD’nin Suriye’ye saldırısının ardından artan jeopolitik endişelere bağlı olarak, piyasalarda hareketli saatler yaşanıyor. (CNN)

09.17 İngiltere ABD’nin operasyonuna ‘tam destek’ açıklaması yaptı.

09.16 Humus Valisi Talal el Barazi, saldırıda 5 ölü ve 7 yaralı olduğunu aktardı.

Saldırı Humus kenti sınırları içinde bulunan Şayrat Hava üssüne yönelik gerçekleştirildiğini belirten Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını söyledi.

ABD saldırılarının 4 Nisan günü gerçekleştirilen kimyasal silahlı saldırıya karşı bir misilleme eylemi olarak gerçekleştirildiğini belirten Davis, “ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir.” dedi.

Vurulan üssün görüntüleri paylaşıldı


Suriye rejimine ait devlet televizyonu, saldırıda sivil kayıplar olduğunu aktarırken, Humus Valisi ise, saldırıda ölenlerin olduğunu ama sayının çok fazla olmadığını belirterek, “Büyük miktarda maddi hasar var” açıklamasında bulundu.

Rusya

Gerçekleştirilen saldırıyı Esad’ın kimyasal silahla gerçekleştirdiği saldırıyla orantılı olduğunu belirten Davis, saldırı öncesinde Rusya’yı bilgilendirdiklerini ve o üste bulunan Rus askerlerinin saldırıdan etkilenmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Rusya’dan yapılan açıklamada ise, “Uluslararası hukuk ihlal edildi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi, Birleşmiş Milletlerini (BM) konuya ilişkin acil toplantıya çağırdı.

Putin ise, “Saldırı ABD ile olan ilişkilerimize zarar verdi” ifadesini kullandı.