ABD: Suriye’de özerk ‘Kürt’ bölgesini tanımayız!

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner rutin basın toplantılarından birinde kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtladı. Toner, Kürt güçlerinin Suriye’de özerk bir yapılanma istediklerine dair haberlerle ilgili soruları cevapladı.

Bu tür iddiaları yakından takip ettiklerini söyleyen Toner, “Suriye’de hiçbir özerk, yarı özerk bölgeyi tanımayız” dedi. Toner, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak bir süreci desteklediklerini ifade etti. Ve sözlerine daha sonra şöyle devam etti:

“Bu karar, Cenevre’de devam eden müzakerelerde bulunan ilgili tarafların birlikte tartışması gereken bir durumdur. Daha sonra da Suriye halkı tarafından kabul edilmeli.”

“Bu Suriye halkının vereceği bir karardır.”ypg-gire-spi-isid-

Mark Toner, “Eğer halklar bir araya gelir ve özerk olmak isterlerse buna da karşı durur musunuz” sorusuna ise “Bu, Suriye halkının kendi bileceği bir durumdur.” diye konuştu.

Suriye’de bugün Kürtlerin etkin olduğu bölgelerin ‘federal demokratik veya özerk’ yönetimin onaylanması amacıyla düzenlenen konferansın bir belgesinde, ‘demokratik öz yönetim alanları’ yapılandırılması ve Kürtlerin kendi kendine güvenlik, ekonomik ve savunma işlerini yönetmesinin öngörüldüğü belirtilmişti.

PYD’nin hali hazırda belirtilen bölgelerde sabitlenmiş kantonlara sahip olduğunu da göz önüne alacak olursak ‘özerk’ veya ‘federatif’ bir yönetim tarzına pekte uzak değiller.

 67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı
67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı (Foto: AFP/Getty images)

PYD’nin silahlı uzantısı olan YPG ise IŞİD’e karşı ilerleyişini sürdürüyor. YPG’nin en son Türkiye’nin istemediği Azez bölgesine geçtiği bilgisi Türkiye’nin dış politikasında kısa bir hareketlilik yaşatmıştı.

Öte yandan Esad ise kendi halkı eğer gitmesini isterse gidebileceğini belirtmişti.