ABD’nin Hejin operasyonu kapsamında YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (DSG) 250 tır silah gönderdiği iddia edildi.

Suriye Demokratik güçleri

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin IŞİD’den alınması operasyonu kapsamında SDG’ye ağır silahlar ile zırhlı araçlar gönderdiği öne sürüldü.

3 bine civarında IŞİD üyesinin saklandığı belirtilen Hejin kenti, Suriye’de IŞİD’in elinde kalan son bölgelerden biri olması bakımından büyük önem taşıyor.

SDG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu öne sürdü.

Kino Gabriel ile ilgili görsel sonucu

Durgun’un aktardığına göre, Suriye Demokratik Güçleri’nden başka bir yetkili de ABD’nin Hejin operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şunları söyledi:

“ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR’la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var.

Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak’tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da Deyr er Zor kentinin doğusunda IŞİD’den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı.

Hejin operasyonu için daha çok silahlara ihtiyacımız var. Çünkü Hejin bölgesi IŞİD’in elindeki son bölge ve bundan kaynaklı olarak IŞİD çok direnecek. Bizim de IŞİD terörünü bitirmemiz için daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız var.”

67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı

Bugüne kadar ABD, SDG’ye 4700 tır ağır silah ve zırhlı araç gönderdi.

Ankara ise, SDG’ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.

[Via Sputnik/Hikmet Durgun]