ABD’nin IŞİD’e karşı YPG’ye verdiği silahlara ilişkin yeni bir açıklama geldi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kahire yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Savunma Bakanı, YPG’ye yeni silah vermeyeceklerini belirtip, “Tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın Erdoğan’a YPG’ye silah yardımının kesileceğini söylediğini aktarmıştı.

Kahire’ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, IŞİD’e karşı saldırı operasyonlarının son aşamalarına gelinmesi sonrası ABD’nin politikasının Suriye Demokratik Güçleri’ni silahlandırmaktan çok mevzi kaybetmemeye odaklanacağını belirtti.

GazeteDuvar’ın aktardığına göre; Mattis, “YPG silahlı durumda ve koalisyon saldırı operasyonlarına son verdikçe buna ihtiyacınızın olmadığı açık. Güvenliğe, yerel güçlerden oluşan ve IŞİD’in geri gelmemesini garanti edecek bir polis güçlerine ihtiyacınız var” cümlelerini kurdu.

‘Tam Olarak Trump Ne Dediyse O Olacak’

ABD Savunma Bakanı, bu sözlerinin YPG’yi silahlandırmaya son verecekleri anlamına gelip gelmediği sorulunca da “Evet, tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” cevabını verdi.

Mattis, YPG’ye verilen silahların geri alınıp alınmayacağı konusunda ise net bir açıklama yapmadı.

ABD’li bakan, silah transferinin durdurulup durdurulmadığı ile ilgili de bilgi vermedi.

Reuters’a konuşan Amerikalı yetkililer ise YPG’den ağır silahların ve büyük askeri araçların geri alınmasının planlandığını ancak küçük silahların toplanmasının mümkün görünmediğini kaydetti.

Mattis ayrıca, Suriye’de barış için diplomatik çabaların hızlanması karşısında sahadaki askerlerinin azaltılacağını da kaydetti. 400 Amerikan askerinin silahlarıyla birlikte geri çekileceği açıklanmıştı.

[Via GazeteDuvar]