ABD Savunma Bakanı James Mattis’ten Menbiç açıklaması geldi. Mattis, “Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundaydık ama Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de bir kenara itmeyiz.” ifadelerini kullandı.

SDG

ABD Savunma Bakanı James Mattis, YPG’nin çekileceğini açıkladığı Menbiç konusunda Ankara ile Washington arasında sağlanan anlaşma hakkında ilk kez konuştu.

Mattis, “Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorunda olduklarını” fakat YPG’nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de “bir kenara itmeyeceklerini” öne sürdü.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Mattis, Brüksel’deki NATO savunma bakanları toplantısına giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Türkiye ile Menbiç konusunda yapılan görüşmelerin ABD’nin SDG ile bölgede yürüttüğü operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine dair soruyu yanıtlarken bu cevabı veren Mattis, SDG’nin zamanında IŞİD’i sahada yenen tek örgüt olduğunu belirtti ve IŞİD’in hâlen tamamen yenilmediğini ifade etti.

ABD’li Bakan, bu sebeple IŞİD’e karşı sürdürülen operasyonların “kritik” önem arz ettiğini belirtti.

SDG İLE İŞBİRLİĞİ SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

Mattis, ABD’nin Türkiye ve SDG ile iş birliğini aynı anda sürdürüp sürdüremeyeceğine dair soruya ise “Bu karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı” cevabını verdi.

Bir taraftan Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışırken diğer taraftan da IŞİD’i yenmeye çalıştıklarını belirten ABD Savunma Bakanı, bunun “çok zor bir iş” olduğunu söyledi ve ekledi: “Ama bunu yapıyoruz. Çalışıyoruz. Ve bunu Türkiye’ye karşı değil, Türkiye’yi sayarak yapıyoruz.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Türkiye ve ABD Suriye’de YPG kontrolündeki Menbiç kenti konusunda izlenecek yol haritası üzerinde anlaşmaya varmıştı.

İki ülke dışişleri bakanları, Pazartesi günü Washington’da bir araya geldikleri görüşmede, YPG’nin kentten çekilmesini öngören yol haritası üzerinde hemfikir olmuşlardı.

Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kenti, Ankara tarafından PKK’nın Suriye uzantısı olarak görülen ve terör örgütü olarak kabul edilen YPG’nin denetimi altında bulunuyor.

Menbiç’te askeri üssü de bulunan ABD’nin YPG’ye sağladığı silah desteği, Ankara ile Washington arasında gerginliğe sebep olan konuların başında geliyor.

YPG güçlerinin bölgeden ayrılması için çağrıda bulunan Türkiye’nin, Afrin’e düzenlediği “Zeytin Dalı” operasyonunun ardından bir sonraki hedefin Menbiç olduğunu açıklaması iki ülke ilişkilerindeki gerginliği daha da artırmıştı.

Ankara’nın Washington’a YPG’ye verdiği desteği sonlandırması için yaptığı çağrılar sonuçsuz kalırken, Türk ve ABD askerlerinin Menbiç’te karşı karşıya gelme riski endişelere neden olmuştu.

[Via Deutsche Welle Türkçe]