ABD’ye bağlı savaş uçaklarının Suriye’nin en büyük petrol sahası olan Deyrizor’da YPG’nin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçlerinin(SDG) bulunduğu alanı hedef aldığı iddia edildi. Bu iddia Türkiye merkezli bazı haber sitelerinde yer aldı.

Yerel kaynaklarca henüz teyit edilemeyen haberde yer alan iddiaya göre, ABD’nin yanlış koordinatlar ile gerçekleştirdiği hava harekatında YPG’lilerin bulunduğu alana bombalama yaptığı öne sürüldü.

YPG’li bir militan ile yanında bulunan ABD tankı [Via Reutes]
Deyrizor, Suriye’nin en büyük petrol sahalarından biri.

Deyrizor’un bir kısmı YPG’nin denetimi altında bulunurken diğer kısmı Suriye rejimine bağlı askerlerin kontrolü altında bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde YPG’lileri hedef alan Suriye rejimine bağlı askerleri havadan vuran ABD uçakları bölgede sık sık hava harekatı gerçekleştiriyordu.

YPG’nin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ABD, IŞİD karşıtı operasyonların başlatıldığı günden bu yana bölgede operasyonlar gerçekleştiriliyordu.

Deyrizor, SDG’nin elinde bulunan en büyük petrol alanlarından birisi.

Hata mı Kasıtlı mı?

Son günlerde Suriye rejimi ile SDG arasında yaşanan çatışmalarda ABD hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Esad askerlerini hedef aldığı biliniyordu. SDG’nin verdiği koordinatlara göre bombalama gerçekleştiren ABD savaş uçakları bölgede bulunan Rusya ile karşılaşmamaya da özen gösteriyordu.

SDG’lileri hedef alındığı iddia edilen haberde ise verilen koordinatların ‘yanlışlıkla’ değerlendirilmesi sonucunda bombalamanın gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

Bu olay akıllara bombardımanın bir hata mı yoksa kasıtlı mı gerçekleştirildiği sorusunu getiriyor.

ABD’den gelecek herhangi bir açıklamayı yine sizlere aktaracağız.