ABD, IŞİD’in kontrol ettiği Rakka’yı kuşatmak için yapılacak operasyona YPG’nin de katılacağını belirtti.

ABD’den Suriye’de IŞİD’in ‘fiili başkenti’ durumunda olan Rakka’ya düzenlenecek operasyon ile ilgili açıklama geldi. ABD’nin Irak’taki Askeri Kuvvetleri Komutanı General Stephen Townsend, Rakka’yı kuşatmak için yapılacak operasyona YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) katılacağını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Townsend, “YPG’nin önemli bir kısmını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, yakın bir zamanda elverişli olan tek güç. Hareket etmeye hazır güçlerle birlikte Rakka’yı kuşatmak için yakında harekete geçeceğiz. Türkiye başta Rakka olmak üzere, bizim SDG ile birlikte çalışmamızı istemiyor. Türkiye’yle görüşüyoruz” dedi.

YPG üyeleri [Fotoğraf: ARŞİV]
YPG üyeleri [Fotoğraf: ARŞİV]
Türkiye, PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de ‘terör örgütü’ olarak görüyor. ABD ise PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmiyor. Türkiye ve ABD arasında Rakka operasyonu için sürdürülen görüşmelerdeki en önemli sorun, YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyonda yer alması. YPG’lilerin Menbiç’deki varlığı da Ankara ile Washington arasındaki anlaşmazlık noktalarından.

Çarşamba günü muhtarlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PYD’nin Menbiç’teki varlığını da eleştirmiş, “Birileri ısrarla bizi El Bâb’dan uzak tutmaya çalışıyor. Arkasındaki niyeti biliyoruz. Biz DEAŞ, YPG/PYD terör örgütleriyle mücadelemize devam edeceğiz. Münbiç’i PYD’den temizlemekte kararlıyız. Gitmedikleri takdirde gereğini biz yapacağız” demişti.

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/rakka-kusatmasinda-ypg-olacak