Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner

ABD Dışişleri Bakanlığı geçici sözcüsü Mark Toner, IŞİD’le mücadelede YPG’ye verdikleri desteğin süreceğini belirtti.

Toner, PKK ve YPG arasında bağlantı olduğu yönündeki görüşe saygıyla karşı çıktıklarını belirterek, “PKK bizim için hala bir terör örgütüdür.” cümlesini kurdu.

Toplantıda IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda YPG’ye verilen desteğin süreceğini de sözlerine ekleyen sözcü, ABD’nin bu konuda aynı yerde durduğunu belirtti.

ABD Dışişleri sözcüsünün düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği destek konusunda önemli açıklamalarda bulunan Toner, şunları kaydetti:

“YPG’yi Suriye’nin kuzeyinde bulunan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içerisinde uzun zamandan beri destekliyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi onlar IŞİD’e karşı mücadelede ve ortadan kaldırılması için çok etkililer. Şimdiye kadar yaklaşık 6 bin kilometreyi ve 4 Kasım’da operasyon başladığından beri de Rakka civarında 100’den fazla köyü IŞİD’in elinden aldılar.”

Menbiç’te bir YPG’li

Toner, kendisine sorulan bir soru üzerine PKK’nin Irak’ın Şengal bölgesindeki varlığına da karşı olduklarını söyleyerek, “Orada olmamaları gerektiğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.