Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Suriye’de saldırdığı hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığını ifade ederek, “İmha edilmesi için en fazla 10 füze yeterliydi” cümlesini kurdu.

Sözcü, Suriye’deki radarların 103 hava hedefini tespit ettiğini ve imha edilmek üzere takibe aldığını da sözlerine ekledi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Öte yandan daha öncede Rusya General Rudskoy, Suriye’ye fırlatılan 103 kruz füzesinin 71’inin Sovyet dönemi hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü açıklamıştı.

Sponsorlu

Rudskoy, bu saldırıdan sonra Şam yönetimine S-300 hava savunma sistemlerini göndermeyi düşündüklerini belirtmişti.

Hatta Rusya Savunma Bakanlığı saldırıyı küçümseyerek kruz füzelerinin çoğunlukla, S-125, S-200, Buk ve Kvadrat gibi 30 yıllık Sovyet teknolojileri tarafından düşürüldüğünü öne sürmüştü.

Rudskoy, “Eldeki verilere göre saldırıda toplam 103 kruz füzesi kullanıldı. Büyük oranda Sovyet üretimi hava savunma komplekslerinden oluşan Suriye hava savunma sistemleri, hava ve deniz bazlı füzelere başarıyla karşılık verdi ve 71 kruz füzesini önledi” ifadelerini kullandı.

14 Nisan tarihinde ABD, İngiltere ve Fransa sabah erken saatlerde Suriye’de hükümetin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili olduğunu ileri sürdüğü hedefleri vurmuştu.

Suriye hükümeti Batılı güçlerin askeri üslerine yönelik saldırısını ‘vahşi ve barbarca saldırı’ olarak niteledi. Bakanlık, saldırıların uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurgulamıştı.