Kürt silahlı güçleri destekleyen ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sean J. Ryan, ABD ile Türkiye’nin üzerinde mutabakata vardığı Menbiç yol haritasına dair “Menbiç’te çok az YPG’li kaldı. Biz anlaşmaya bağlıyız, YPG Menbiç’in parçası olmayacak” dedi.

ABD’li ve YPG’li

Menbiç’te çok az sayıda olay yaşandığını ifade eden Ryan, Türkiye ile ABD’nin koordineli devriyelerinin bölgedeki istikrara katkı sağladığını kaydetti.

‘Ortak devriyeler başlamadı’

Menbiç yol haritası kapsamında iki ülke güvenlik güçlerinin bölgede ortak devriyelere henüz başlamadığını ifade eden Albay Ryan, ortak devriyeler için verilen eğitimlerin sürdüğünü belirtti.

Ryan ABD’nin Menbiç ve Kobani’deki askeri varlığını arttırarak bu alana yeni radar ve füze savunma sistemleri yerleştirdiğine ilişkin haber ve fotoğraflarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

‘Radar yerleştirdik’

YPG bayrağı

Sözcü, ABD’nin radarları daha önce bölgeye yerleştirdiğini ifade etse de ülkesinin YPG’nin kontrol ettiği bölgelere füze savunma sistemi yerleştirip yerleştirmediğine dair bilgi paylaşmadı.

Suriye’de IŞİD ile mücadelenin son aşamasına geldiklerini aktaran Ryan, koalisyonun IŞİD’den almaya çalıştığı Orta Fırat Vadisi’nde 1500 ila 2 bin IŞİD’linin bulunduğunu ileri sürdü.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye’den gelen açıklamaların aksine TSK’nın Menbiç’in iç bölgelerine girmeyeceğini belirtmişti. Pahon, ‘YPG Menbiç’ten çıkarılacak’ derken üniformalı örgüt unsurlarını kastettiklerini açıklamıştı.