Irak ve Suriye’de IŞİD’le mücadele için kurulan uluslararası koalisyonun resmi sosyal medya hesabından ABD’li General Paul E. Funk’ın YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bir sorumlusuyla çekilen resim paylaşıldı.

Fotoğrafın altına “General Funk, Orta Fırat Vadisi’nde DSG liderliğinde IŞİD’e karşı bir operasyonu tartışıyor. Suriye’nin bu bölümü affetmiyor, çatışmalar sert olacaktır. Bu bölgeyi 4 yıllık zulüm ve baskının ardından özgürlüğe kavuşturma konusunda kararlıyız” mesajı bırakıldı.

‘TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN MENBİÇ’TEYİZ’ DEMİŞTİ

Şubat ayında yabancı basın mensupları ile Menbiç’e giden General Paul E. Funk, Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılmayacağını belirtmişti.

ABD’li askeri heyetin Menbiç’i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan General Funk, Amerikan güçlerinin Kürt müttefiklerini desteklemek ve Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı ardından tansiyonu düşürmek için Menbiç’te olduğunu açıklamıştı.

GEÇEN SENE DE YAPMIŞLARDI

Öte yandan 2017 yılında da ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) resmi Twitter hesabı tarafından PYD öncülüğünde kurulan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) silahlı kadın militanlarının fotoğrafları paylaşılmıştı.

CENTCOM tarafından yapılan paylaşımlarda İngilizce “Savaşa hazırız”, “Atış talimi” ve “Popüler talep üzerine, Suriye’nin IŞİD karşıtı mücadelesinde kadın savaşçıların daha çok fotoğrafı” ifadeleri kullanılmıştı.