ABD Kongre Üyesi Trent Franks’ten Irak’ın Kerkük’e yönelik başlattığı operasyona ilişkin açıklama geldi.

ABD’nin Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Trent Franks, Beyaz Saray internet sitesinden açıklama yaptı.

Beyaz Saray

Frank, Irak ordusu ile Haşdi Şabi’nin Kerkük’e düzenlediği askeri harekata ilişkin, ‘Haşdi Şabi, gerçek rengini gösterdi. Irak ve Orta Doğu’nun ortak güvenliği ile ilgilenmiyorlar. Aksine, Hizbullah gibi Tahran’daki bozuk rejimin piyonudur’ dedi.

Franks, geçen gün yapmış olduğu açıklamada, “ABD, kendi kaderini tayin eden Kürtleri savunmalı” ifadesini yinelediğini belirterek, “ABD’nin, yakın müttefiki olan Kürtlerin bağımsızlık talebine saygı duyması gerekiyor.” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

ABD Kongre Üyesi Franks, “Amerika, bağımsızlığını ilan ettiği zaman, sempatik dünya liderlerinin nimetini aldık. ABD, Kürtlerin bağımsızlık hedefini açıkça ulusal çıkarımız doğrultusunda desteklediği için desteklemeli.” ifadesini kullandı.

Açıklama sonunda Irak Başbakanı Haydar el İbadi’yeTahran’ın kuklası olmadığını kanıtla” cümlesini kullanan Frank, “Irak Başbakanı el-Abadi’ye, Kürtlere yönelik herhangi bir dış veya iç saldırıları önleme ve Bağdat’ın Tahran’ın kuklası olmadığını kanıtlamayı taahhüt etmesi için teşvik ediyorum. Aksi takdirde ABD’nin, Amerikan çıkarlarını yıkmak için çalışan bir İran’lı patriğe iyi niyetle karar verememesi nedeniyle fon çekmek için başka seçeneği kalmayacak.” dedi.

[Via house.gov]