ABD Kongre Üyesi Trent Franks’ten IKBY referandumuna ilişkin açıklama geldi.

Kongre Üyesi Trent Franks, Amerika’nın, referandumdan dolayı tehditlerle karşı karşıya kalan Kürtleri koruması gerektiğini belirterek, “Kürtlere yönelik tehditler karşılıksız kalmayacak” cümlesini kurdu.

IKBY mitingi

Öte yandan ABD, 25 Eylül’de Mesut Barzani’nin başında bulunduğu IKBY’nin gerçekleştirdiği ‘bağımsızlık referandumunu’ tanımadığını açıklamıştı. IKBY ise bu açıklamaya yanıt vermişti.

Irak, Türkiye ve İran ile birlikte IKBY’ye karşı ortak hareket etme kararı almıştı.

Sponsorlu

Rudaw’da yer alan habere göre, Kongre Üyesi Trent Franks yaptığı açıklamada, IKBY’nin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumundan dolayı diğer ülkelerin tutumuna karşı, “Özgür ve bağımsız bir Kürdistan’a karşı, ümitleri yok eden kin dolu bir çaba söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

Rudaw’a göre, ABD Kongre Üyesi Trent Franks şu cümleleri kullandı. “Bu 4 bölgesel ülke özgür ve bağımsız bir Kürdistan için tehdit oluşturuyor. Acaba, abluka ve askeri müdahale ihtimaliyle karşı karşıya kalan Kürdistan’a karşı dünyanın tamamı gözünü mü kapatacak? Amerika, özgür dünyaya liderlik yaparak, kendi kaderlerini tayin ettikleri için tehditlerle karşı karşıya kalan meşru ülkeleri savunmalı.” dedi.

Ayrıca Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw’ın aktardığına göre Franks, “Bağdat, Türkiye, İran ve Suriye’nin müttefiğimize (Kürtler) uyguladığı yaptırımları kınıyoruz. Tehditlerin karşılıksız kalmaması için elimden geleni yapacağım” ifadesini kullandı.

Öte yandan dün IKBY güvenlik konseyi, Bağdat yönetiminin Kerkük ve Musul’a saldırı hazırlığında olduğunu iddia etmişti fakat bu iddia Irak merkezi yönetimi tarafından yalanlanmıştı.

via Rudaw.net