ABD ile yaşanan kriz ardından Türkiye’nin ABD’ye yönelik getirdiği ek vergiler otomotiv sektöründe en çok iki markayı vurdu.

ABD’den getirdiği X modelleri ile lüks segmente önemli paya sahip olan BMW’de bazı model fiyatları yeni ithalat yapması durumunda son vergilerden ötürü 2.5 milyon TL’yi aşıyor. Şu anda ABD’den ithalatı beklemeye alan marka, stoktaki araçlarını satıyor.

Ayrıca son zamanlarda Türkiye’de rağbet görmeye başlayan ABD menşeli Tesla’da da yeni siparişler durdu, verilmiş siparişler ise gümrükten çekilmeden geri gönderildi.

Sponsorlu

‘Tesla, Türkiye ile işbirliğini gözden geçirebilir’

Elon Musk tarafından Tesla’nın yeni Roadster’ı tanıtıldı.

Öte yandan, Kasım 2017 tarihinde Tesla’nın sahibi Elon Musk – Erdoğan görüşmesinde yerli otomobilin teknolojik tasarım ve motor aksamının Tesla tarafından yapılmasının konuşulduğu aktarılmıştı. Türkiye’nin yerli otomobili için de Elon Musk’ın şirketi Tesla ile yapılacak iş birliğinin zora girdiği düşünülüyor.

Zira Türkiye’nin ABD’ye getirdiği ek vergiler en çokta Tesla’yı vuracak. Bu durumda Tesla Türkiye ile yaptığı yerli otomobil işbirliğini gözden geçirmek zorunda kalabilir.

Elon Musk’ın görüşmeden sonra “Türklerin yapacağı yerli otomobil için en uygun firma Tesla. Benzini bırakın sadece şu Ak Saray’ın elektrik gideriyle bile buradaki tüm otomobilleri yürütürüm.” demişti. Türkiye için de Tesla’dan başka bir alternatif zor gözüküyor.

En İleri Teknoloji İçin Tesla Şart

Tesla’nın yeni Roadster’ı

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk ile görüşmesi ardından yaptığı açıklamada, “2020 ve 2021 gibi yerli otomobilimizi üretmiş olacağız. Bu otomobilde en ileri teknolojiyi kullanacağız. En ileri teknoloji neyse onu yapacağız.” diyerek en ileri teknolojinin ancak Tesla şirketiyle yapılabileceğine işaret etmişti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törende yerli otomobil üretecek şirketler açıklanmış ve Türkiye’den 5 büyük şirket ortak bir konsorsiyum kurmuştu. Yerli otomobil için Tesla’yla birlikte çalışacak 5 yerli şirket Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı: Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding(KARSAN), Turkcell ve Zorlu Holding(Vestel).

‘Vestel, Turkcell falan toplandık bunu yapacak teknolojimiz yok’

5 babayiğit ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir yetkili, “Tesla, piyasa değeri olarak Amerika’nın bir numaralı otomobil üreticisi. Bu açıdan Amerikan Tesla firması, yerli otomobil yapımı için en doğru adres gibi görünüyor. Şimdi Vestel, Turkcell falan toplanıp baktık durumlara ama yalan konuşmayalım. Yani bugün bizim bunu yapacak teknolojimiz yok. Yerli otomobili Tesla’nın yapması şu an için daha doğru bir çözüm gibi görünüyor. Eğer bir anlaşma noktasına varılırsa bizim firmalar da fasoncu gibi çalışabilir. Yani balata takma, bijon sıkma gibi konulara biz bakarız. Motor, teknoloji işlerini de yabancı arkadaşlar halleder. Böylelikle bizler de yerli otomobil işinin üstesinden geliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

‘Yerli Otomobil: Motor Tesla’dan, Vites Topuzuyla Silecekler Bizden’

Tesla’nın yeni Roadster’ı test sürüşünde

Açıklamalarına devam eden yetkili “Bugün artık dünyanın hiçbir yerinde kendi başınıza bir ürünü yapmanız mümkün değil. Globalleşme sizi bazı markalarla iş birliği yapmaya mecbur bırakıyor. Motoru da biz yapalım, kapıyı da biz takalım devri çoktan bitti. Biz motoru ve diğer teknolojiyi Amerikan firması Tesla’dan dolar karşılığında alıp, ülkemizdeki firmalara da vites topuzunu hazırlatarak bu yerli otomobil olayını çözeriz gibi görünüyor. Adı da Tesla olmaz da Esra olur mesela. Motoru yabancı olur ama adı yerli olur gibi. Bu işler böyle böyle başlar. Vites topuzu, silecek derken yarın egzoz, öbür gün korna yapmayı öğreniriz. Öyle bir anda olacak işler değil bunlar. Kimse kimseyi kandırmasın.” demişti.