Beyaz Saray

ABD’den IKBY’de düzenlenecek olan referanduma ilişkin açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington’da bulunan resmî ikametgâhı olarak bilinen Beyaz Saray’dan Barzani’nin yapmak istediği referanduma ilişkin açıklama yapıldı.

Beyaz Saray açıklamasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapma kararına destek verilmeyeceği ve ‘referandumun iptal edilmesi’ yönünde bir talep yer aldı.

Referandum kararının IŞİD ile mücadeleyi sekteye uğratacağını vurgulayan açıklamada, ayrıca Kürt liderlere referandumun iptal edilmesi ve merkezi Bağdat hükümeti ile ciddi ve istikrarlı müzakerelere girilmesi çağrısı yapıldı.

Sponsorlu

Beyaz Saray daha önce de benzer açıklamalar yaparak IKBY’nin referanduma gitmesini doğru bulunmadığı ve ‘erteleme’ yapılması gerektiği belirtilmişti. Son açıklamayla birlikte ABD’nin tavrının ‘iptal edilmesi‘ yönünde olduğu anlaşıldı.

Öte yandan söz konusu Beyaz Saray açıklamasında, aralarında Kerkük gibi şehirlerin de yer aldığı ‘tartışmalı bölgeler’e de değinilerek, “Tartışmalı bölgelerde referandumun gerçekleştirilmesi provokatiftir ve istikrarı bozmaktadır’ cümlesine yer verildi.

Joe Biden ve Mesut Barzani (Foto via AP Photo/Yahya Ahmed)

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert tarafından da Twitter üzerinden bu açıklama metni paylaşıldı.

Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da geçtiğimiz Ağustos ayında IKBY Başkanı Mesut Barzani’den referandumun ertelenmesini istemişti.