Erdoğan geçtiğimiz günlerde IKBY’de gerçekleşen referanduma tepki göstermiş ve “Yaptırımlar başladığında yiyecek dahi bulamayacaklar” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 25 Eylül’de bağımsızlık referandumuna giden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yönelik söylemlerini değerlendirdi.

Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen “Siz yapıcı diyalog görmek istediğinizi söylüyorsunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY sınırını kapatmak ve petrol ihracatını durdurmaktan söz ediyor. Muslukları kapattığımızda, gelirleri kaybolacak yiyecek bulamayacaklar diyor; sizce bu yapıcı diyalog mu?” sorusuna yanıt olarak “Bence bu kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından bir tehdit gibi görünüyor. Ama onun söyledikleri hakkında yorum yapmayacağım” diye yanıtladı.

“Biz IŞİD’e Odaklanmak İstiyoruz”

Nauert, IKBY’ye, Türkiye, İran ve Irak tarafından saldırı tehditleri olduğunu belirterek, “Bu konudaki görüşünüz nedir” diye soru soran gazeteciye “Bakın, Irak halkı için güvenlik istiyoruz. Her kimden gelirse gelsin kesinlikle şiddete karşı duruyoruz. Bu çok açık. Şiddete her zaman karşı çıkarız. Bu referandumla ilgili çok büyük endişelerimiz var. Bu konuda daha önce de çok konuştuk. Bu referandumun Irak anayasasında ya da yasalarda bir dayanağı yok. Tek yanlı alınmış bir karar. Biz IŞİD üzerine odaklanmak istiyoruz, hepsi bu” yanıtını verdi.

ABD’nin Referandum Tutumu Başından Beri Aynıydı

IKBY’de yapılan referanduma katılımın oldukça yüksek olduklarını bildiklerini söyleyen ve Kürtlerin heyecanlarını anladıklarını aktaran Nauert, “ABD yönetiminin tutumu başından beri referandumu desteklemediğimiz yönündeydi. Barzani ve İbadi ile görüşmelerimizde de bunları ilettik. Referanduma ilişkin derin kaygımızı ifade ettik. Bu karara yönelik yaşadığımız hayal kırıklığını dile getirdik. Bunlara karşın sandık başına giderek referandum yaptılar. Bunu tek taraflı bir referandum olarak görüyoruz ve koalisyon ortaklarından, IŞİD karşıtı koalisyon ülkelerinden hiçbirisinin bunu desteklediğini de düşünmüyorum” şeklinde konuştu.