Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, Rahip Andrew Bronsun’un salıverilmesi için Türkiye’yle yapılan herhangi bir anlaşmadan haberleri olmadığını açıkladı.

Amerikan NBC Haber televizyonu, Türkiye ve ABD’nin şu anda ev hapsinde tutulan Brunson’ın serbest kalması için bir uzlaşmaya vardığını ve Cuma günü yapılacak duruşmada Brunson’a yöneltilen bazı suçlamaların düşürüleceğini bildirmişti.

NBC’nin iki üst düzey Trump yönetimi yetkilisi ve konuyu bilen bir başka kişiye dayandırdığı haberinde, Beyaz Saray’ın varılan gizli bir anlaşma uyarınca Brunson’ın önümüzdeki günlerde serbest bırakılmasını beklediği aktarılmıştı.

Sponsorlu

Haberde söz konusu uzlaşmaya, Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, geçen ay New York’ta yapılan BM Genel Kurulu toplantıları sırasında Türk yetkililerle yaptıkları görüşmeler sırasında ulaşıldığı belirtildi.

Beyaz Saray yönetiminin NBC’nin sorusuna cevap vermediği belirtilirken, Trump yönetiminde nihai bir anlaşmanın nasıl olabileceği yönünde kuşkular bulunduğu ifade edildi.

Erdoğan: Yargı kararına uymak zorundayım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brunson konusundaki son açıklamasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Ben, demokratik bir cumhuriyet olan, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorundadırlar. Olay budur. ” demişti.