ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinde tansiyonun yatışmasını umduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde Türkiye ve ABD’nin karşılıklı vizeleri askıya almasıyla patlak veren krizle ilgili soruları yanıt verdi.

VOA’da yer alan habere göre, kendisine sorulan bir soru üzerine Kadın sözcü Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla telefon görüşmesinde Türkiye’de hapiste tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın durumunu da gündeme getirdiğini aktardı.

Nauert, tutuklunun güvenliği, sıhhati ve refahının kendileri için çok önemli olduğunu, bu konuyu çok yakından takip edip sürekli gündemde tuttuklarını ve evine döndüğünü görmeyi arzu ettiklerini de sözlerine ekledi.

Sponsorlu

Türkiye’yle ABD arasındaki krizin yakında çözüleceği yönünde işaretin olup olmadığının sorulması üzerine Sözcü, “Elbette öyle olmasını umarız, elbette ilişkilerimizin ilerlemesini arzu ederiz. Şu anda ilişkilerimizde çok fazla gerilim olduğuna kuşku yok” cümlesini kurdu.

Nauert kendisine yöneltilen bir başka soru üzerine, vizeleri askıya alma kararını kolay almadıklarını, bunun elbette tercih ettikleri bir adım olmadığını söyledi, vizesi bulunanların Amerika’ya hala girebileceğini belirtti.

Nauert, Türkiye’deki Amerikan diplomatik misyonlarında tutuklanan ya da ifadeye çağrılan yerel çalışanlar hakkındaki suçlamalarda Türk makamlardan kanıt istediklerini tekrarladı.

ABD’li kadın sözcü, “Türk hükümetini, (bu kişiler hakkında) Türkiye’nin iddia ettiği şekilde terör bağlantılarıyla ilgili kanıtlar varsa bu kanıtları lütfen bizimle paylaşmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Nauert, Türkiye’nin soruşturmaları hakkında Amerika’yla işbirliği yapmaya niyetli olup olmadığı konusunda da “çok ciddi endişelerinin” bulunduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

Türkiye’nin ABD’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu ve iki ülkenin güvenlik alanında iyi bir işbirliği içerisinde olması gerektiğini söyleyen Nauert, “(Türk hükümetinin) Çalışanlarımızı tutuklaması, bu konuda nerede durduklarına yönelik soru işareti yaratıyor” cümlesini kurdu.

Nauert, bu kişilerin avukatlarına erişimlerine izin verilmesi gerektiğini de tekrarlayarak, “Umarız Türk hükümeti bunu yapma sözünü tutar. Bu konunun kesinlikle takipçisi olacağız” dedi.

Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’ya sert sözlerle yüklendiği konuşması hakkında görüşünün sorulması üzerine, “(Tansiyonda) Biraz yatışma olmasını umuyoruz ve Türk hükümetiyle diyaloğa sahip olabilmeyi umuyoruz” dedi. Sözcü, dün iki bakanın görüştüğünü, onun dışında da iki ülke hükümetleri arasında çok sayıda çeşitli görüşme ve toplantıların yapıldığını anımsattı.

via VOA