Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği tarafından Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarına dün e-posta yoluyla ‘acil mesaj’ ibaresiyle bir mesaj gönderdi.

Gönderilen mesajda, “Terör örgütlerinin Türkiye’deki popüler turistik bölgelere saldırmak için fırsat aradığı yönünde ABD hükumeti muteber bulgular edinmeye devam etmektedir. Türkiye’deki yabancı turistler terör örgütlerinin açık hedefindedir ve kalabalık mekanlar ile popüler turist bölgelerindeki potansiyel tehdide karşı Amerikan vatandaşlarının dikkatli olması gerekmektedir” yazıldı.

IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu insanlara saldırı yapmıştı. Amerika’nın bu tür uyarıları saldırı ihtimallerinin yüksek olduğu günlerde vatandaşlarına yapmaktaydı. ABD’nin bu yeni uyarısı akıllara yeni bir saldırı ihtimalini getirdi. Bu konuda tedbirli davranmakta fayda olup kalabalık yerlerde beklenilmemesi gerektiğini söyleyelim.

Sponsorlu

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen bazı patlamalar sivil yurttaşlara yönelikti. Sivillerin yoğunlukta olduğu cadde ve sokaklar artık terör örgütlerinin saldırı amacıyla hedef belirledikleri mekanlar oldu.