ABD Büyükelçiliği’nden kritik bir açıklama geldi: Pastör Brunson’ın 15 Ağustos’ta bırakılacağına dair bir açıklama yapmadık.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile kriz konusu olan Pastör Andrew Brunson’ın ’15 Ağustos’ta serbest bırakılacağı’ yönünde bir açıklama yaptıkları iddiasını yalanladı. Elçilik, sosyal medyada yayılan iddianın doğru olmadığını açıkladı.

Reuters ajansına konuşan bir elçilik çalışanı, ‘Brunson ile ilgili bir açıklama yapmadıklarını’ belirtti.

Papaz Andrew Brunson gerilimi

İzmir’de hem PKK hemde FETÖ’ye yardım ve casusluk yaptığı suçlamalarıyla iki yıldır tutuklu yargılanan Brunson 25 Temmuz’da ev hapsine alınmış ancak tamamen serbest bırakılmasını isteyen ABD, yetersiz bulduğu karara karşı Türkiye’ye yönelik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Washington yaptırımların ilk adımı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ABD’ye giriş yasağı koymuş ve varsa bu ülkedeki mal varlıklarının dondurulmasına karar vermişti.

ABD Senatosu da bu karardan birkaç saat sonra Türkiye’ye F-35 silah sistemlerinin satışını engelleyecek karar tasarısını oylayıp kabul etmişti.

Son olarak geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den alınan çelik ve alüminyuma uygulanan vergileri artırma kararı iki ülke arasında gerilimin artmasına neden olmuş ve piyasalar Türkiye aleyhinde göstergeler ortaya koymaya başlamıştı.