ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanacak ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek veren ülkelerin Başkan Donald Trump’a aktaracağını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nde tasarının ABD’nin vetosuyla reddedilmesi sonrasında, konu bugün acil bir toplantıyla BM Genel Kurulu’nun önüne getirildi.

Sponsorlu

Büyükelçi Haley, AFP Haber Ajansı’nın eline geçen BM büyükelçilerine yazdığı mektupta “Başkan oylamayı dikkatle izleyecek ve benden bize karşı oy veren ülkeleri bildirmemi istedi. Bu konudaki her bir oyu not edeceğiz” ifadesini kullandı.

Haley, Twitter’da yaptığı paylaşımda da 193 üyeli genel kurulda yapılacak oylama sırasında “ABD isimleri alacak” cümlesini paylaştı.

BM Genel Kurulu, Türkiye ve Yemen’in İslam İşbirliği Teşkilatı adına yaptığı acil toplantı talebi üzerine bir araya gelecek.

Tasarı, Güvenlik Konseyi’nde reddedilen ile benzer cümleler taşıyor ve Kudüs’ün statüsü konusundaki herhangi bir kararın bir hukuki etkisi olmadığını ve geri çekilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Güvenlik Konseyi’ndeki tasarıyı da Mısır sunmuş ve ABD dışındaki tüm ülkeler kabul oyu kullanmıştı.

Mısır’ın tasarısı gibi, Genel Kurul’un önüne gelecek tasarı metninde de Trump’ın kararından doğrudan bahsedilmiyor ve “Kudüs’ün statüsüyle ilgili son dönemde alınan kararlardan derin bir üzüntü duyulduğu” ifade ediliyor.

Filistinli Büyükelçi Riyad Mansour, tasarıya “ezici bir destek almayı” beklediklerini aktardı ve Kudüs’ün statüsünün İsrailliler ve Filistinliler arasında yapılacak görüşmelerle çözülecek bir sorun olduğu belirtildi.

Mansour, “Genel Kurul, veto kaygısı olmadan uluslararası toplumun ABD’nin tek taraflı tutumunu tanımayı reddettiğini söyleyecek” cümlesini kullandı.

Güvenlik Konseyi’nin tersine, BM Genel Kurulu’nda hiçbir ülkenin karar tasarılarını veto etme hakkı yok.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, Beşi daimi olmak üzere 15 üyeden oluşan Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada, ABD’nin müttefikleri İngiltere, Fransa, İtalya Japonya ve Ukrayna’da kabul oyu vermişti.

ABD Büyükelçisi Haley bu oylamanın ardından da 14 kabul oyuna karşılık ABD’nin karşı oyuyla reddedilen tasarının “bir hakaret” olduğunu söylemiş ve “unutulmayacağı” uyarısında bulunmuştu.

İsrail 1967 savaşında Doğu Kudüs’ü ele geçirmiş ve Kudüs’ü bölünmez ve ebedi başkenti olarak kabul etmişti.

BM Güvenlik Konseyi’nin daha önce aldığı kararlarda İsrail’e 1967 savaşında ele geçirip, işgal altında tuttuğu topraklardan çekilme çağrısı yapılmıştı.

[Via BBC Türkçe]