ABD Başkanı Donald Trump, Abbas’ı ABD elçiliğini Kudüs’e taşıma niyetiyle ilgili bilgilendirdi. Açıklama, Mahmud Abbas’ın ofisinden geldi.

Trump, büyük tartışma yaratmasına rağmen, büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma yönünde adımlar atmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Kudüs, Sayın Trump, Müslümanların kırmızı çizgisidir.” demişti.

Sponsorlu

İsrail ise Erdoğan’a şu yanıtı verdi: “Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail’in de 70 yıllık başkentidir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanından emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir.”

Trump, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah’ı telefonla arayarak bu niyetiyle ilgili bilgi verdi.

Beyaz Saray ve Filistin medyası tarafından ABD Başkanı Trump’ın, Abbas, Abdullah ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu telefonla arayarak ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma planıyla ilgili bilgi verdiğini duyuruldu.

Abbas’ın sözcüsü, Trump’ın elçiliği taşımayı planladığını söylediğini, Filistin liderinin ise bunun çok tehlikeli sonuçları olacağı uyarısı yaptığını aktardığını belirtti.

Yapılan yazılı açıklamada, Trump “Devlet Başkanına (Abbas’a) ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma niyetini bildirdi. Başkan, uluslararası hukuk kararları ve Arap barış girişimi doğrultusunda başkenti Doğu Kudüs olmayan bir Filistin Devleti’nin kurulamayacağı konusundaki kesin kanaatimizi teyit etti” ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Trump’ın bu görüşmeleriyle ilgili daha sonra bilgi verecekleri duyuruldu. ABD’li Sözcü, Başkan’ın muhtemelen başka muhataplarıyla da konuyu görüşeceğini söyleyerek bu görüşmelerin teyit edilmediğinden dolayı diğer muhatapları açıklamadı.

ABD’nin, Birleşmiş Milletler kararlarını çiğneyerek, Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıması halinde Ortadoğu’nun daha da karışması beklenirken, Trump yönetimi tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, elçiliği Kudüs’ü taşıyıp taşımama konusunda henüz karar almadıkları belirtilmişti.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, Trump, elçiliğin Tel Aviv’de kalabilmesi için her 6 ayda bir imzalaması gereken belgeyi pazartesi günü mühleti dolmasına rağmen imzalamamıştı.

Ajanslar, Trump’ın büyükelçiliği ne zaman taşıyacağının söz konusu açıklamadan anlaşılmadığını aktardı.

Erdoğan’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Trump’ın İsrail’in başkentinin Kudüs olarak belirlenemeyeceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı iddiası ile ilgili yaptığı konuşmada, “İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan şöyle konuşmuştu:

“Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken her gün hak ihlalleri, zulümler, baskılar sürerken İsrail’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız.

Bu Liderler Zirvesiyle de çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil, bu olay. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? DEAŞ ile de işi bitir, bu mu kaldı? Netanyahu, İsrail de kendi içinde iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika’yı, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz: Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde ‘Ben istediğim gibi hareket ederim.’ noktasında hareket ettiğiniz takdirde bu bölgede meydana gelecek sıkıntıları göz ardı edemezsiniz.”

[Via BBC Türkçe, Sputnik]