Kerkük’te yaşanan askeri operasyon sonrasında ABD Başkanı Donald Trump’tan açıklama geldi.

Donald Trump, “Kürtler ile Bağdat arasındaki çatışmada taraf tutmuyoruz ancak anlaşmazlık halinde olmalarından memnun değiliz” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump

2017’nin başlarında göreve gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Irak ordusunun düzenlediği Kerkük operasyonuna ilişkin “Kürtler ile Bağdat arasındaki çatışmada taraf tutmuyoruz ancak anlaşmazlık halinde olmalarından memnun değiliz” dedi.

Trump’tan kısa bir süre önce Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan da açıklama gelmişti.

Sponsorlu

Pentagon sözcüsü, bölgedeki ABD’li komutanların, tarafların çatışmasını önlemek için çaba gösterdiğini aktardı. Albay Robert Manning, Iraklılarla Kürtler arasında diyaloğun gerginliği dağıtmak için en uygun seçenek olduğunu belirtti.

Sözcü, Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini yinelemişti. Sözcü Manning, Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Kerkük kenti yakınlarında olduğunu ancak taraflar arasında karşılıklı ateş açıldığında orada bulunmadıklarını söyledi.

Koalisyon güçlerinin bölgede tehdit altında bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Bağdat ile Erbil arasındaki çekişmenin Amerikan Yönetimi’nin Suriye’de IŞİD ile mücadelesini etkilemediğini vurgulayan Pentagon Sözcüsü, çatışmanın tırmanması halinde Irak güçlerine eğitim ve silah desteğinin kesilip kesilmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtsız bıraktı.