ABD: Esad’ın çözüm görüşmelerine katılımı önemli.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’de çözüm görüşmelerine katılmasını önemli bulduklarını açıkladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de konuşan Tillerson, “Suriye hükümetinin ve (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’ın Cenevre’deki barış görüşmelerindeki rolüyle ilgili olarak Rusya’ya Şam’ın görüşmelere katılımının önemli olduğunu söyledik. Görevde bulunduğu sürece Esad’ın bu görüşmelere doğrudan katılımı önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Tillerson, Esad’ı müzakere masasına oturtması gereken tarafın Rusya olduğunu da açıkladı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

21 Kasım 2017 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad ile Soçi’de bir araya gelmişti. Görüşmeye katılanlarla Suriye’deki siyasi süreç masaya yatırılmıştı.

Gerçekleştirilen görüşmede Putin, Esad’ı İslamcı militanlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı tebrik etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad el sıkışırken [Via © SPUTNİK/ MİKHAİL KLİMENTYEV]
Rusya’da televizyonlarda yayınlanan görüşmede, Putin Esad’a ayrıca, Suriyelilerin çok zor deneyimler yaşadığını fakat aşamalı olarak sona yaklaşıldığını yani terörist grupların kaçınılmaz yenilgisinin yakın olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Putin-Esad görüşmesinden bir gün sonra yani 22 Kasımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görüşmesi Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenmişti.

Erdoğan ve Ruhani’ye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdiğini anlatan Putin, Esad’ın anayasa reformu yapılmasına ve seçimlerin düzenlenmesine hazır olduğunu aktarmıştı.

ABD ve Rusya’dan sonra Türkiye’nin bu konuda ne düşündüğü veya ne yapacağı merak konusu oldu. Çünkü, Türkiye, Esad’sız bir çözümden yana. Tıpkı eskiden ABD’nin olduğu gibi.