Deyr ez Zor’a ‘Cizre’nin Fırtınası’ isimli operasyon ile ilerleyen Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), ikinci kez Rusya tarafından hedef alındığı iddiasını derledik.

Cizre’nin Fırtınası‘ adlı operasyon ile Deyr ez Zor’a ilerlemekte olan DSG’nin 23 Eylül’de kurtardığı Koniko gaz şirketi yakınlarında bulunan birliklerin Rusya’ya ait savaş uçaklarıyla bombalandığı aktarıldı. Üstelik Rusya’nın bu saldırısı ilk değil.

DSG Genel Komutanlığı, Rusya’ya ait savaş uçaklarının Koniko gaz şirketi, Ezba istasyonu ve Nesic Fabrikası’nda bulunan asker birliklerini bombaladığını bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, uçak saldırısının ardından Rusya tarafından top atışlarının da yapıldığı ifade edildi.

Bombalama sonucunda DSG’lilerin yaşamını yitirdiği ve yaralıların olduğu ifade edilen açıklamada can kaybına ilişkin net bir sayı henüz verilmedi.

DSG’nin açıklamasında Deyr ez Zor operasyonunun Uluslararası Koalisyon ile koordineli gerçekleştirildiği vurgulanarak şunlar söylenildi:

“Teröristlere hizmet eden ve terörle savaşa karşı olan Rusya ve ortaklarının düşmanca saldırılarını kınıyoruz. Sessiz kalmayacağımızı; meşru savunma ve karşılık verme hakkımızı kullanacağımızı açıkça vurguluyoruz.

Rusya’ya halkımıza ve halkımızın kahraman güçlerine karşı düşmanca tutumunu terk etmesi çağrısına bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Saldırı sonrası ABD, Rusya’nın alanda DSG’lilerin olduğunu bildiğini ve buna rağmen saldırı düzenlediğini belirtmiş, Rusya ise uluslararası koalisyonu bombalama öncesi uyardığını ve sadece IŞİD’i vurduklarını savunmuştu.

Deyr Ez Zor’un kuzey doğusundaki Koniko gaz şirketinin bulunduğu alan DSG’liler sayesinde 23 Eylül’de IŞİD’den kurtarılmıştı.

Rusya Daha Önce de Saldırmıştı

Rusya Devlet Başkanı Putin

Rusya’ya ait savaş uçakları ilk olarak 16 Eylül’de Fırat’ın doğusunda Sanayi bölgesindeki DSG noktasını bombalamış ve o saldırıda 6 DSG’li yaralanmıştı.

DSG, saldırının ardından yaptığı açıklamada saldırının amacının ‘IŞİD’e karşı mücadeleyi engellemek ve karmaşa yaratmak olduğu’ ifade etmişti.

“Düşmanca saldırıyı şiddetle kınıyor ve ilgili taraflara bu saldırılarını durdurmaları çağrısı yapıyoruz” şeklinde yapılan açıklamada, saldırıların ‘teröre hizmet ettiği’ belirtildi ve bölgedeki ilerleyişin süreceği söylenmişti.