AİHM’in Demirtaş kararı sonrasında Türkiye’ye gelen AB heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı kapsamında vize muafiyeti konusunun ele alındığını ve 72 kriterden 6 tanesinin kaldığını açıkladı.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini – AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn arasındaki gergin diyalog dikkat çekti.

Sponsorlu

Çavuşoğlu, AB ile fasıl anlaşmaları üzerinden başlattığı eleştirisini isim vermeden AİHM’in Demirtaş hakkında verdiği kararla da sürdürdü.

Sivil toplum örgütlerinin demokrasiyi ve insan haklarını savunması görevini de hatırlatan Çavuşoğlu, sivil toplum örgütlerinin görevlerinin demokratik bir şekilde seçilmiş hükümeti güç kullanarak görevden uzaklaştırmak olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu konuyu buradan Avrupa Birliği’nden gelen bir takım açıklamalara ve kararlara getirerek bunun anlamsız ve çelişkili olduğunu vurguladı.

Suriyeli göçmenler konusuna ilişkin oluşan gergin diyalog şöyle;

Çavuşoğlu: AB’den henüz 1,7 miyar Euro geldi… Çifte standartlar ve iki yüzlülük sebebiyle Avrupa Birliği bizim gözümüzde güvenilmeyen bir kaynak.

Hahn: İki gün önce bir karar verildi. Harcamayı görmek gerekiyor. Nerede ne şekilde kullanacağız bunu görmemiz gerekiyor. Para hızlı bir şekilde harcandı denilmekte. Avrupa Sayıştayı bizi bazı konularda eleştirmektedir.

Mogherini: Avrupa insan hakları konusunda hukuk devleti konusunda Avrupa Konseyi standartlarında Türkiye’den somut adım beklemektedir. Çifte standart yok beğenin ya da beğenmeyin Avrupa Birliği’nden daha güvenilir bir ortak bulmanız mümkün değil.