Saadet Partisi’nin 24 Haziran’daki seçimlerde Gaziantep’ten milletvekili adayı olan, eski AKP Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, Anadolu Ajansı’nın “Liderlerin bayram programları belli oldu” başlıklı haberinde HDP’ye yer vermemesini eleştirdi.

Kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ünsal, “Anadolu Ajansı’nın ‘Liderlerin Bayram Programı’ başlıklı haberin içeriği ve görseline bakınca 10 ilde 1. olmuş, 6 milyona yakın oy almış ve 67 vekil çıkarmış olan partinin liderlerini göremiyorsunuz! Görmezden gelerek, yok sayarak hangi sorunu çözebileceksiniz” şeklinde tepki gösterdi.

Ünsal, sözlerine şöyle devam etti:

“Siyasi partiler seçmenler ve kamuoyu tarafından özgürce eleştirilmelidir ancak medya ambargosu ile sadece partiyi değil seçmenlerini de cezalandırıyorsunuz! Sivil siyaseti güçlendireceğiniz yerde kör bir inatla daraltıyorsunuz! Türkiye’nin temel meseleleri bu anlayışla çözülemez!”

Ünsal’ın, eleştirisine HDP’nin eski ve mevcut milletvekillerinden de destek geldi.

25. ve 26. dönem milletvekili Müslüm Doğan, “Devletin ajansı ülkenin üçüncü partisini görmüyor. Bu körlüğün kimseye faydası olmaz. Bu görmezliğin anlamı nedir? Ayrıştırarak ötekileştirerek toplumsal barış ve uzlaşma olmaz. Yol yakın iken bu siyasetten geri dönün” değerlendirmesinde bulunurken; HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Bu bölücülük değilse başka nedir ki” diye sordu.

Anadolu Ajansı’nın abonelerine yolladığı “Liderlerin bayram programı belli oldu” başlıklı haberde Meclis’te sahip olduğu oy oranıyla üçüncü parti olan HDP’ye yer verilmemesi dikkat çekmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Meclis’te temsiliyeti bulunmayan ve Doğu Perinçek’in yönetiminde bulunduğu Vatan Partisi’nin de yer aldığı lider listesinde HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’den hiç bahsedilmemişti.