Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamaları değerlendirdi.

Toker, atanan 76 üyenin her birine 11 bin 794 lira maaş verileceğini aktardı.

Çiğdem Toker Sözcü Gazetesindeki yazısında, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula atanan 76 ismin her birine ödenecek paranın hesabını yaptı.

Sponsorlu

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları’na 76 atama yapıldı. Alev Alatlı, Murat Bardakçı, Yiğit Bulut ve Orhan Gencebay da listede yer almıştı.

“Her bir üyenin yıllık maaşı 141 bin 528 TL ediyor”

Toker yazısını şöyle sürdürdü:

“Şimdi basit bir hesap yapalım. Her ne kadar, miktarın artabileceği yazsa da biz kararnamede tanımlanan çarpma işlemindeki ‘gidiş yolu’na bakalım. Cumhurbaşkanı’na bağlı çalışacak olan dokuz kuruldaki her bir üyenin yıllık maaşı 141 bin 528 TL ediyor. 76 kurul üyesinin Cumhurbaşkanlığı bütçesine bir yıllık maliyeti ise 10 milyon 756 bin TL (Bu tutar yalnızca maaşlara ilişkin). Yani 2019 bütçesine kurul üyelerinin maaşı için en az 11 milyon TL ödenek eklenmesi gerekiyor. Öte yandan bakanlık sayısını azaltmakla övünüp, ‘mali disiplin’havası yayarken, ‘alan çakışması’ yaşanacağı kaçınılmaz (ki kararnamede bu ihtimal var bile) dokuz kurul tasarrufu eksen alan ‘topyekun mücadele’nin neresinde konumlanıyor? Bu kurullar politika önerileri geliştirecekse bakanlıklar ne güne duruyor?”