1 Nisan’da servis altyapısının tamamlanıp geçiş yapılması beklenilen 4.5G teknolojisine hazır mıyız? Peki 4.5G nedir ve ne değildir. Bu yazıda bir çok detayı sizinle paylaşacağız son olarak nasıl geçiş yapabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Bu yeni teknoloji dünyada yeni kullanılmaya başlanıyor ve ülkemiz de bu teknolojiyi ilk kullananlar arasında yer alıyor. Ülkemizdeki telefon operatörleri sayesinde altyapısı tamamlanıp gerekli anlaşmalar yapılarak geçiş yapacağımız bu teknolojiyi biraz daha yakından tanıyalım.

HIZ

4.5G’in en büyük avantajlarından biri hepimizin bildiği gibi hızı olacak. Hızın kullanıcılar için çok önemli olduğunu biliyoruz. Açılmayan videolar ve paylaşmak istediğiniz resimleriniz artık her zamankinden daha hızlı bir şekilde yüklenebilecek.

Sponsorlu

Hız göstergesiÖrnek vererek daha somut bir şekilde anlamanızı sağlayalım. 3G ile 90″ dakikalık bir futbol maçını 26 dakikada yükleyebilirken 4.5G ile bu sadece 4″ dakika sürecek.

Aynı zamanda Upload (karşıya yükleme) hızınız da artacağı için videolarınızı veya resimlerinizi sosyal medya ağlarınızda daha hızlı paylaşabileceksiniz.

YÜKSEK ÜCRETLİ FATURALAR GELİR Mİ?

Çoğu insan 4.5G ile birlikte yüksek faturalar ödeyebileceği korkusuna sahip oldu. Bunu kontrol altında tutulması lazım teknik olarak bir videonun telefonunuza yüklenme boyutu değişmeyeceğinden veri kullanımınız yine sabit kalacaktır. Bu önemli bir detay olmakla birlikte kullanıcı deneyiminden dolayı dikkatsiz kullanımdan dolayı paket aşımı yaşayabilirsiniz. Yani 4.5G’nin hızı hoşunuza gidecek ve boş vakitlerinizde sürekli video izlerseniz bu veri kullanımınızı artırarak paket aşımına neden olabilir.

Paket aşımı durumunda ise şebekeniz 3G’ye geçecek. Adil kullanım noktasını aşmanız sebebiyle böyle bir önlem alabilirler.

Tabi bunu takip edip kontrol altında tutabilirsiniz. Telefonunuzun ‘Mobil Ağlar’ ayarlarında veri kullanımınızı takip edip paketinizi buna göre dengede tutabilirsiniz veya operatörlerin ücretsiz bilgilendirmelerinden yararlanabilirsiniz.

4.5G İLE UYUMLU TELEFONLAR

Apple'nın 'en uygun fiyatlı' iPhone'unu tanıtıldı. iPhone SE
Apple’nın ‘en uygun fiyatlı’ iPhone’unu tanıtıldı. iPhone SE

Telefonunuzun 4.5G ile uyumlu olup olmadığını öğrenmek için telefon operatörlerinize ücretsiz kısa mesaj yollayabilirsiniz. Yazı sonunda daha fazla bilgi alabileceğiniz operatör linklerini vereceğiz. Ancak telefonunuzun modeli yeni ise büyük ihtimalle 4.5G ile uyumludur. Buna yeni çıkan iPhone SE dahil

HER YERDE ŞEBEKE ÇEKEBİLECEK

4.5G’nin getireceği en önemli özelliklerinden biri de telefonunuzun şebekesi Türkiye’nin bir çok yerinde sorunsuz çekebilecek. Operatörlerin vermiş olduğu bilgilere göre altyapısı tamamlanan bu yeni teknoloji tünellerde dahi çalışabilecek. Bu konuda avantajlı operatörün Vodafone olduğunu fakat şehir merkezlerinde Turkcell‘in daha yetkin olduğunu da belirtelim. Eski ismi Avea şuan ki ismi Türk Telekom ise bu konuda rakiplerine göre geri kalmış diyebiliriz.

NE DEĞİLDİR?

Operatörlerin abartılı sayılarını size vermek istemedik. Çünkü bu rakamlar optimum yerlerde maximum uyumlu cihazlar ve şebekeler aracılığıyla ölçülmekte ve bize göre gerçek değerleri göstermemektedir. Bulunduğunuz konumu da hesaba katacak olursak operatörlerin belirtiği hız limitlerine ulaşmanız zor olabilir. Bu konuda gerçekçi olmak istedik. 4.5G, 375 Mbps hızında değildir. Çünkü ortamın çok farklı etkileri olabiliyor. Bunun farkına siz de varacaksınız.

5G ile kıyaslama

Yeni teknolojiler beraberinde yenilik getirmek zorunda oldukları için insanoğlu sadece tek bir adım ile yetinmiyor. Ülkemizde kullanılmasa da şuan dünya genelinde bazı ülkelerin 5G’ye geçeceğini biliyoruz. 4.5G’nin hızı 5G‘ye göre daha düşük olacağı için bu iki teknolojinin birbirine karıştırılmaması lazım.

NASIL GEÇİŞ YAPABİLİRİZ?

Ülkemizde hizmet veren Vodafone, Turkcell ve Avea (Turk Telekom) operatörlerinden herhangi birinden simkartınız var ise bu geçişi ücretsiz bir şekilde yapabileceksiniz. 4.5G’ye geçmek için Sim Kartınızın ve telefonunuzun uyumlu olması gerekir. Eğer Sim Kartınız uyumlu değilse bunu operatör yetkili bayilerinden ücretsiz bir şekilde dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı operatörler bu geçişi 31 Mart’a kadar ücretsiz tutabiliyor hatta belirtilen süreye kadar geçiş yapan kullanıcılarına bir ay ücretsiz internet paketi hediye ediyor. Son tarihten önce mutlaka uyumlu bir sim kart almanızı öneriyoruz. Daha sonraki geçiş ücreti ise 15 tl.

Bağlantılar

Vodafone kullanıcısı iseniz buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Turkcell kullanıcısıysanız buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Avea’ya (Turk Telekom) ait bir hattınız varsa buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.