Avrupa’nın en genç başbakanı ünvanına sahip Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Bild gazetesine verdiği röportajda “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde (AB) yeri yok” ifadesini kullandı.

Almanya’da en çok satan gazeteler arasında gösterilen Bild’e konuşan Kurz, başta Almanya Başbakanı Angela Merkel’in koyduğu, “Her ülkeye mülteci dağıtılmalı” politikasına yönelik yaklaşımına değindi.

Kurz, “Her AB ülkesi ne kadar mülteci istiyorsa buna kendisi karar vermeli. Ülkeler kendi kültürlerinin farkında olduğu zaman olumlu anlamda gelişebilirler” dedi.

Sponsorlu

İslam karşıtı ve sağcı söylemiyle adından söz ettiren Sebastian Kurz, Bild’e verdiği röportajda Türkiye’den de bahsetti. Genç lider Kurz, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri yok” dedi.

Avusturya’da 15 Ekim’de yapılan genel seçimleri kazanan fakat çoğunluğu sağlayamayan muhafazakar Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı politikalarıyla bilinen Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), koalisyon kurmak için anlaşmaya varılmıştı.

Müzakerelerin başarıya ulaşmasıyla, şimdi sağcı iki parti koalisyon hükümeti kuracak.

Bu da Avusturya’yı Batı Avrupa’nın aşırı sağla yönetilen tek ülkesi konumuna getirecek.

Özgürlük Partisi’nin öne çıkan isimlerinden Herbert Kickl, ülkenin aşırı sağa kaydığı endişelerini tırmandıran koalisyon için, “Korkulacak hiçbir şey yok” değerlendirmesini paylaşmıştı.

Yeni hükümetle beraber Halk Partisi’nin 31 yaşındaki lideri Sebastian Kurz, Avrupa’nın en genç başbakanı ünvanını almıştı.

Sebastian Kurz kimdir?

Sebastian Kurz, Avusturyalı diplomat ve siyasetçi. 16 Aralık 2013’den beri Avusturya Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaktaydı.

Ayrıca Avusturya Halk Partisi milletvekili olarak Avusturya Ulusal Konseyi’nde yer alan Kurz, Mayıs ayında Halk Partisi ÖVP’nin başına geçerek, partinin eksenini sağa doğru kaydırmaya başlamıştı.

Genç lider Kurz’un seçim kampanyasında şu vaatleri sıralamıştı:

  • Avrupa’ya göç yollarının kapatılması
  • Beş yıl Avusturya’da yaşamamış olan yabancıların yardımlardan muaf tutulması
  • AB’nin Avrupa’daki göçmenlere yardımlarının sınırlanması

Zamanında Avusturya Dışişleri Bakanı olan Sebastian Kurz, 16 Nisan anayasa değişikliğireferandumu öncesinde Ankara’nın tepki gösterdiği isimler arasında yer alıyordu.

Kurz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, referandum için ülkesinde etkinlikler yapmasını “hoş karşılamayacaklarını” açıklamış, “Türkiye’deki kampanyanın ve kutuplaşmanın Avusturya’ya getirilmesini açıkça ret ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Ankara ise, Avusturya’nın yaklaşımının “demokratik standartlarda kabul göremeyeceğini” ifade etmişti.

Türkiye’de gerçekleştirilen 16 Nisan referandumunun ardından Kurz şu açıklamayı yapmıştı:

“Her şey normalmiş gibi ilişkilere devam edemeyiz. AB ile Türkiye ilişkileri konusunda dürüst olmamız gerekiyor. AB katılım müzakerelerini sona erdirip, bir komşuluk anlaşması üzerinde çalışmaya başlamalıyız.” demişti.