Bugün 30 Ağustos Türk milletinin zafer bayramı. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde Büyük Taaruz’u (Başkomutanlık Meydan Muharebesi) kazandığımız ve topraklarımızın düşman işgallerinden kurtulduğu gün.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığı ile zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan milli bir bayramıdır. Her milli bayramda olduğu gibi tüm yurtta resmi tatil ilan edilir.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığından dolayı ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonradan gerçekleşmiş olsa da, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil etmektedir. İlk kez 1924 yılında Afyon’un Dumlupınar ilçesine bağlı Çal köyü yakınlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımı ile Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Zafer Bayramı Kutlamaları

Törenler 30 Ağustos günü sabah 07.00 da başlayıp saat 24.00 da biter. Saat 12.00’da başkentte yirmibir pare top atışı yapılır.

Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret edip çelenk koyar. Cumhurbaşkanlığında tebrikler kabul edilir; törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.

Başkent dışında olan törenlerde Atatürk anıt ya da büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk koyulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebirkler kabul edilir. İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Zafer bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.