3. havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle dün (14 Eylül 2018) eylem başlatmıştı. Eylem üzerine şantiyeye giren jandarma işçilere gazla müdahale etti. Yüzlerce işçi de gece saatlerinde gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlarının işçilerin sayısının 543 olduğu aktarıldı. Mezopotamya Ajansı, gözaltına alınan bu işçilerden 380’inin Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda, 73’ünün Maslak’ta bulunan İl Jandarma Komutanlığı’nda ve 90’ının ise Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutulduğunu aktardı.

Sponsorlu

Üçüncü havalimanında iş kazası

Eylemler ikinci gününde devam ederken havalimanı inşaatında bir iş kazası daha meydana geldi. İnşaat-İş Sendikası’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre sepet vinci içindeki iki çalışanla beraber 30 metreden devrildi.

Havalimanında bugün meydana gelen iş kazasında 1’i ağır olmak üzere 2 işçi yaralandı. İşçilerden birinin beli ağır hasar görürken, diğerinin ise kafasının kanlar içinde olduğu aktarıldı.

İşçilerle birlikte bekledikleri Arnavutköy Jandarma Karakolu önünde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, işçilerin haklarını alamadıkları için iş bıraktıklarını belirterek, “İşçi arkadaşlarımız alın terlerinin hakkını, çoluk çocuklarının rızkını istiyorlar. En doğal haklarını istediklerini için gerek yönetim gerekse bu yönetimin arkasında duran iktidar işçilere dönük şiddetli bir saldırıda bulunuyor” dedi.

Sabah saatlerinde havalimanı inşaatında milletvekilleri açıklama yaptı. CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Şeker, “Yeni havalimanı yetişsin diye işçiler ölüyor, gözaltına alınıyor!” dedi.

“Gözaltına alınanlar İGA servisleriyle karakola gönderildi”

Öte yandan Serpil Kemalbay, gözaltındaki işçilerin İGA Havalimanı İşletmesine ait servis araçlarına bindirilerek karakola götürüldükleri bilgisini aktardı. Kemalbay, “Bu da şirket, jandarma, polis işbirliğini ele veriyor” yorumunda bulundu.

İstanbul’da taleplerinin yerine getirilmesi için eylem yaptıkları gerekçesiyle bu sabaha karşı gözaltına alınan havalimanı inşaatı işçileri karakolda bekletiliyor.

CHP’nin önceki dönem milletvekili Barış Yarkadaş işçilerin karakolda çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.