İngiltere merkezli Reuters haber ajansı Türkiye’den Irak’a ihraç edilecek 25 bin ton unun Habur sınır kapısında bekletildiğini okuyucularına aktardı.

Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan Reuters’a yaptığı açıklamada “Şu anda yaklaşık 20-25 bin ton un taşıyan bin kadar kamyon Irak’a geçmeyi bekliyor. Sanayimiz buna hazır değildi. Bir gecede aniden oldu” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı un ihracatında yapılan düzenlemeye yönelik yazılı bir açıklama yayımlamıştı. Ticaret Bakanlığı fiyatlarda istikrarın sağlanması için un ihracatına 5 Eylül’de geçici sınırlama getirmişti.

‘Diyarbakır, Batman ve Mardin’de 65 un fabrikası üretimi durdurdu’ iddiası

Türkiye’de un ihracatına sınırlama getirmesi nedeniyle Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki 65 fabrika, un üretimini durdurduğu iddia edilmişti.

Ticaret Bakanlığı’nın, fiyatlarda istikrar sağlanması için un ihracatına geçici sınırlama getirmesi sebebiyle Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki 65 un fabrikasının üretimini durdurduğu öne sürüldü.

Rûdaw’a konuşan Mardin’de un fabrikası işleten Vahit Erol, “Yaşanan bu sıkıntıdan dolayı 150 işçi çıkarmak zorunda kaldı. İşçilerimiz de mağdur oldu. 150 kişi buradan aldıkları maaş ile ailelerini geçindiriyordu. Devletin bir çare bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.