24 Haziran seçimlerinde kasıtlı suçlardan hüküm giyenler oy kullanamayacak; taksirli suçlardan tutuklu ve hükümlüler ise oy kullanabilecek.

Cezaevi

YSK, 24 Haziran seçimlerinde tutuklu bulunanlar, taksirli suçlardan hükümlü olanlar, kasıtlı suçlardan hükümlü olup koşullu salıverilenler ile denetimli serbestlikten yararlanmak suretiyle salıverilenlerin yasal durumu göz önünde tutularak, oy kullanıp kullanamayacaklarına ilişkin kararı yayımladı.

Bianet’in aktardığı karara göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ikinci tura kalması halinde 8 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde, kasıtlı suçtan dolayı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlüler oy kullanamayacak.

Sponsorlu

Taksirli suçlardan tutuklu ve hükümlüler oy kullanabilecek.

Ceza infaz kurumunda bulunan seçmen niteliğine sahip tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlü olanlar oy kullanabilecek. Taksir dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan, istemeyerek gerçekleştirilen suç anlamına geliyor.

Tutuklu ve hükümlülerin seçmen kütüklerine itirazı

Seçmen kütüklerinin kesinleşme tarihinden sonra tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listesinde yer almayan seçmenler, ceza infaz kurumu yönetimi aracılığı ile ceza infaz kurumunun bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına müracaat etmeleri halinde, kesinleşen seçmen kütüklerinde kayıtlı olmaları şartıyla tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listesine dahil edilecek.

8 Temmuz için cezaevi seçmen kütüğü yenilenecek

21 Haziran 2018 Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci tura kalması halinde ise 6 Temmuz 2018 Cuma gününe kadar yeni kurulan ceza infaz kurumunda bulunan tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlü olanlar için de tutuklu seçmen listesi oluşturulacak.

Cezaevine henüz girmeyen hükmü kesinleşmiş seçmenler oy kullanabilecek

Kişilerin kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak uygulanması gereken hak yoksunluklarına ilişkin mahkumiyet hükmü kesinleşmiş olmakla birlikte ceza infaz kurumuna henüz alınmayan veya ceza infaz kurumuna alındıktan sonra koşullu olarak salıverilen ya da denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanmak suretiyle salıverilen ancak hak ederek salıverilme süresi dolmayan hükümlüler ile mahkemesince uzun süreli de olsa hapis cezası ertelenen veya cezası infaz edilmekte iken hastalığından dolayı cezasının infazı geri bırakılan hükümlüler, ceza infaz kurumunda bulunmamaları nedeniyle bu süre içinde yapılacak olan seçimlerde oy kullanabilecek.

HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ oy kullanabilecekler mi?

Selahattin Demirtaş’ın durumu da çokça merak ediliyor. Zira Türkiye tarihindeki ilk tutuklu Cumhurbaşkanı adayı olarak kayıtlara geçen Demirtaş’ın kendi lehine oy kullanıp kullanmayacağı önemli.

Yasaya göre, kamu hizmetlerinden memnuiyet cezası alıp da hükmü kesinleşmiş olanlar cezaevlerinde oy kullanamaz. Bunun dışında cezaevlerinde kısıtlılar ve kamu hizmetlerinden memnuiyet cezası alanlar dışında herkes oy kullanabilir. Bu nedenle tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bulunduğu Edirne Cezaevi’nde kurulacak sandıkta oyunu kullanabilecek. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise Kandıra Cezaevinde oyunu kullanacak.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın oyunu tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nde kullanması bekleniyor.

Öte yandan, Demirtaş seçim sonuçlarını televizyondan takip edecek.

Seçim sonuçları belli olmaya başladığında ise avukatları aracılığıyla sık sık mesaj gönderebilecek.

[Via Bianet]