Mediar Araştırma Şirketi, 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçimlere yönelik son anket sonuçlarını paylaştı.

Yapılan araştırmada hangi parti ne kadar oy alıyor? Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki fark ne durumda? gibi soruların yanıtı araştırıldı.

Seçim sandığı

AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Halk Partisi c-Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın, İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in ve Saadet Partisi cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nun oy oranları neler? İşte tüm ayrıntılar…

Mediar Araştırma Şirketi’nin son anket sonucuna göre, Cumhur İttifakı, TBMM’de çoğunluğu sağlayamıyor.

Şirketin aktardığına göre, milletvekilliği seçimlerinde Cumhur İttifakı yüzde 47,68, Millet İttifakı yüzde 39,42, HDP’yse yüzde 12,14 oranında oy alıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda ise Erdoğan, 50+1 alamayarak yüzde 47,96 oranında oy alacağı tahmin edilirken, CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin oy oranıysa yüzde 29,88 seviyesinde seyrediyor.

TBMM genel kurulu

Mediar’ın anket sonucuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Mecliste yer alacak parti ve ittifaklar; Cumhur İttifakı (%47.68), Millet İttifakı (%39.42), HDP (%12.14) şeklinde sıralanmaktadır.”

Bugünkü veriler ışığında Cumhur İttifakı’nın parlamento çoğunluğunu kaybetmesi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması beklenmelidir.”