Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte gerçekleştirildiği 24 Haziran seçimlerinin ülke bütçesine maliyeti belli oldu.

2018 yılı bütçe verilerine göre, 24 Haziran seçimlerini gerçekleştirebilmek için bütçeden Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) temmuz sonu itibariyle aktarılan para 258 milyon 768 bin liraya ulaştı.

Söz konusu harcamanın tamamı sandık görevlileri, oy pusulalarının basımı, oyların taşınması ve benzeri hizmetler için kullanıldı.

Siyasi partilere yapılan yardımların iki katına çıkması ve artan seçim harcamaları nedeniyle bütçeden çıkan para ilk kez 1 milyar lira sınırını aşarak, 1 milyar 80 milyon 52 bin liraya çıktı.

Bu yıl seçim harcamalarının dışında bütçeden siyasi partilere de toplam 821 milyon 284 bin lira hazine yardımı yapıldı. Bu paranın 273 milyon 761 bin lirası her yıl yapılan normal yardımlardan, 547 milyon 523 bin lirası ise seçimler nedeniyle yapılan 2 katlık ilave ödemeden oluştu. Böylece partilere aktarılan paralarla seçimlerin yapılabilmesi için bütçeden yapılan toplam harcama toplamda 1 milyar 80 milyon lirayı aştı.

ÖNÜMÜZDEKİ SENE DAHA DA ARTACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, önümüzdeki yıl yerel seçimler yapılacağı için bütçenin seçim yükü daha da artacak.

2019 yılında, bir önceki yıl, yani 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yüzde 10 barajını geçen 4 parti ile yüzde 3’lük Hazine yardımı sınırını aşan İYİ Parti’ye hem normal hazine yardımı hem de iki katlık seçim yardımı daha yapılacak.

Böylelikle bu 5 partiye ocak ayında yaklaşık 300 milyon TL normal ödeme, en geç şubat ayında da 600 milyon TL olmak üzere yaklaşık 900 milyon lira düzeyinde yardım parası ödenecek.

Yeni sistemde bütçe büyüklüğü Orta Vadeli Program öngörülerinin üzerine çıkarsa partilere yapılacak yardım 1 milyar lira sınıra dayanacak. Seçim masrafları için YSK’ya yaklaşık 300 milyon lira civarında bir ödeme yapılabileceği de hesaplandığında toplam ödeme 1.2 milyar liraya kadar çıkabilecek.