Gökbilimcilerin son 10 yılın en görkemli olayı olarak belirttiği Güneş Tutulması için geri sayım başladı.

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması aslında Ay’ın hareketi ile alakalı bir durumdur. Güneş ile dünyamız arasına giren ayın arkasında bıraktığı güneşi göremememiz bize tutulma durumunu yaşatır. Yani Güneş ile Dünya arasında Ay girer. Bazen tamamen Ay, Güneşi tamamen kapatabilir buna da “Tam tutulma” deriz.

21 Ağustos’ta gerçekleşecek olan tutulma en net Kuzey Amerika’dan izlenebilecek. Güneş tutulma evresi tam 2 dakika 45 saniye sürecek. Tutulmanın genel zamanı tahminen tüm dünyada 15.47’de başlayıp 21.04’te son bulacak.

21 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulması geceye denk gelmesi nedeniyle Türkiye’de izlenemeyecek. Önümüzdeki yıllarda izleyebileceğimiz Tam Güneş Tutulması 30 Nisan 2060’ta gerçekleşecektir.

Sponsorlu

Gerçekleşecek olan tutulmayla birlikte 2017 yılında toplam 2 tutulma gerçekleşmiş olacak. İlki 26 Şubat tarihinde halkalı bir şekilde gerçekleşmişti. 21 Ağustos 2017 tarihindeki ikinci güneş tutulmasıysa tam şekilde gerçekleşecek.

Güneş tutulmasının muhteşemliği

Toplamda; halkalı, tam, hibrit ve parçalı olmak üzere 4 çeşit Güneş Tutulması şekli vardır.

Halkalı Güneş Tutulması

Halkalı Güneş Tutulmasında; Ay’ın Güneş’in önünden geçerken Güneş’i tam örtememesi nedeniyle oluşan tutulmadır. Bu olayda Güneş’in Ay tarafından örtünmeyen kısmı Dünya’dan halka şeklinde görünmesinden dolayı Halkalı Güneş Tutulması olarak adlandırılır.

Tam Güneş Tutulması

Tam güneş tutulmasına örnek bir resim

Ay’ın Güneş’i tümüyle örtmesi durumudur. Bu durum Dünya’da çok dar bir kısımdan gözlenebilmektedir. Bu tutulma sırasında parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararmaktadır.

21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması Böyle Gerçekleşti

Hibrit Güneş Tutulması

Ay’ın Güneş’i kısmen örtmesi durumu Hibrit Güneş Tutulması olarak adlandırılır.

Parçalı Güneş Tutulması

Her tam ve halkalı tutulma ilk olarak parçalı tutulma olarak başlar. Örtünmeden sonra tekrar parçalı tutulma olarak biter. Tam Güneş Tutulması Dünya’nın dar bir kısmında görünse de Parçalı tutulma Dünya’nın geniş bir kısmından görünmektedir.

Sadece Amerika’ da izlenecek olan tutulma için bazı eyalet yöneticileri 3 gün sürecek festivaller düzenleneceğini ve ücretsiz güneş gözlükleri dağıtacağını açıkladı.

Son 10 yılın en önemli gök olayı için Google da harekete geçti ve Güneş Tutulmasının daha rahat izlenebileceği gözlükler üretti.

Yaklaşan Güneş Tutulmasıyla beraber birkaç senaryo ortaya atılmaya başladı. Bu senaryoların en büyüğü İngiliz nümerolojist David Meade tarafından ortaya atıldı.

Meade’e göre ‘Nibiru’ adında gizemli bir gezegen Dünya’ya çarpacak ve dünyanın sonunu getirecek. NASA bu iddiayı anında yalanladı. David Meade’nin, “X Gezegeni-2017 Geliyor” adlı kitabında Dünya’ya çarpacağını iddia ettiği Nibiru adlı gezegenin Güney Kutbu bölgesinden yaklaştığını belirtiyor.

Bu yüzden NASA tarafından görülemediği iddia edilmektedir.

Geçtiğimiz 2016 Yılında Gerçekleşen Güneş Tutulmasının Videosu (360º)