ABD’nin Türkiye’deki vize hizmetlerinin yeniden başlatılacağına dair açıklaması sonrasında, Borsa İstanbul Endeksi yılın son işlem gününü rekorla kapatırken, dolar da 3.78 liranın altını gördü.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, ABD’nin Türkiye misyonunda görev alan çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden alınan üst düzey güvence üzerine vize işlemlerinin yeniden başladığı açıklanmıştı.

Açıklama öncesi 3.83 lira seviyelerinde olan dolar yaklaşık beş kuruşluk düşüşle 3.77 liraya kadar gerilemişti.

Sponsorlu

En düşük 3.7732 lirayı gören dolar yılın son işlem günündeki kapanışa yakın 3.78 – 3.79 lira aralığında işlem gördü.

Küresel piyasalarda 1.1994 dolara kadar çıkan euro da, parite etkisiyle 4.50 lira düzeyine kadar geriledikten sonra, yılın son işlem günü kapanışında 4.54 – 4.55 lira seviyesine çıktı.

Küresel piyasalardaki yaşanan gelişmelerin yanında, ABD ile vize sorunun çözülmesinin de etkisiyle Borsa İstanbul Endeksi de Perşembe gününü yüzde 2.08 artışla 114 bin 480 puan ile yeni rekor düzeyden kapattıktan sonra, yılın son işlem gününde 115 bin 840 puan ile tarihinin en yüksek düzeyini gördükten sonra, 2017 yılını yüzde 0.74 yükselişle 115 bin 333 puanlık rekor kapanış gösterdi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’ye yönelik uyguladıkları randevu kısıtlamasını kaldırdıklarını açıklamıştı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı bir açıklama ile ABD vizesi için randevu kısıtlamasını kaldırdığını belirtmişti.

ABD ise Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmeye başlamıştı.

[Via DHA]