Tam 23 senedir kayıp olan yakınlarının bulunması için Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelerek ‘sessiz oturma eylemi’ düzenleyen Cumartesi Anneleri’nin 700. haftada yapacakları oturma eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından engellendi.

Eyleme destek veren ve yasak kararı üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayan CHP İstanbul Mileltvekili Sezgin Tanrıkulu, talimatın bizzat Bakan Soylu tarafından verildiğini açıkladı.

Oturma eylemine izin verilmemesi üzerine onlarca kişi gözaltına alındı, Türkiye’nin en işlek caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi ise göz yaşartıcı gazla doldu.

2011’DE ERDOĞAN GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisinde 1995’ten bu yana her cumartesi Taksim’deki Galatasaray Lisesi önünde kayıp yakınlarının bulunması için oturma eylemi yapan ‘Cumartesi Anneleri’ni kabul etmişti.

Erdoğan, “Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, Cumartesi Anneleri birileri tarafından kullanılıyor.” cümlesini kurmuştu. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Erdoğan’ın, Cumartesi Anneleri hakkında söylediği şeyin yanlış anlaşıldığını, böyle bir şey söylemediğini ifade ettiği açıklanmıştı.

BERFO ANA DA O TOPLANTIDAYDI

berfo ana ile ilgili görsel sonucu

Görüşmeye kayıplardan Cemil Kırbayır’ın 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır da katılmıştı.

Yıllarca ‘Cemilim gelir’ diyerek evinin kapılarını kilitlemeyen, “Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin” diye vasiyet eden Berfo Ana, bu görüşmeden 2 yıl sonra 2013’te hayatını kaybetmişti.