İstanbul ili merkez olmak üzere 17 ilde eş zamanlı olarak Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) emniyet yapılanmasına yönelik operasyon gerçekleştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu ekipleri tarafından, FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda, örgütün şifreli mesajlaşma programı “ByLock” kullanıcısı olduğu tespit edilen kişiler hakkında gözaltı kararı verildi.

Gözaltına alınan kişilerin geçmişteki Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile meslekten çıkarılan, 5 emniyet amiri, 1 başkomiser, 38 komiser ve 16 polis memuru olduğu öğrenildi.

Savcılığın talebine göre nöbetçi hakimlik, şüphelilerin ikametlerinde arama ve elde edilen delillere el koyma kararı da aldı.

Sponsorlu

60 ayrı adrese eş zamanlı operasyon

polis operasyonu

Operasyon, İstanbul başta olmak üzere Adana, Afyon, Ankara, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Osmaniye, Uşak ve Yozgat’ta 60 ayrı adreste eş zamanlı gerçekleştirildi.

Operasyon yapılan adreslerde elde edilen örgütsel dokümanlar ile birlikte gözaltı sayısının artması bekleniyor.

Öte yandan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Zaman Gazetesi, Bank Asya, Akın İpek ve eski bazı emniyet müdürlerinin avukatı olan 80 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.