16 Mart Halepçe Katliamı

16 Mart 1988 günü geldiğinde yeryüzündeki en acımasız katliamlardan biri gerçekleşti.

Binlerce kadın, çocuk ve yaşlı insanın ölümüne sebep olan Saddam Hüseyin, adını tarihe kara bir leke olarak kaydetti.

İran ve Irak arasında devam eden savaş esnasında Saddam Hüseyin’in Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürtlere karşı düzenlediği El-Enfal (Savaş ganimeti) operasyonları kapsamında büyük çaptaki saldırıların düzenlendiği Halepçe kentinde bir soykırım gerçekleştirildi. (Kürt halkına yapılmış bir soykırım olarak kabul edilir)

Saddam Hüseyin’in talimatıyla 16 Mart günü kimyasal bir bomba ile zehirli gaz saldırısı (sinir gazı saldırısı) düzenlendi.

Sponsorlu

5.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği 10.000 kadar insanın da yaralandığı saldırıda çocuklar, annelerine ‘daye behna seva te’ (Türkçesi: Anne elma kokusu geliyor) diye seslendiklerinde boğazlarında oluşan tıkanıkla birlikte oldukları yere yığılıp hayata gözlerini yumdular.

16 Mart Halepçe Katliamı fotoğraflarından biri [Katliamın sembolü olan görsel]
Bu diyaloglar sonrasında Halepçe katliamı elma kokusuyla birlikte anılmaya başlandı ve artık bu katliamın diğer bir ismi, ‘elma kokusuyla gelen ölüm’ oldu.

Halepçe katliamının sembolü haline gelen “kucağında kundaklı bebeğiyle taş kesilmiş kadın” resmi ise sonradan olay yerine giden bir gazeteci tarafından çekilmişti.