Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yaşayan Mehmet Tirki (64), 15 yıldır bütün dini bayramları mağarada geçiriyor. Tirki, bu yılda Kurban Bayramı’nda ziyaretçilerini mağarada ağırlayacak.

Hasankeyf

40 yıl önce Adana’nın Ceyhan ilçesine göç eden ve belediyede çalışarak emekli olan 9 çocuk babası Mehmet Tirki, 15 yıldır dini bayramlarını Hasankeyf ilçesindeki mağarada geçiriyor.

Yılın 6 ayını ailesinin yaşadığı Ceyhan’da, 6 ayı ise Hasankeyf’teki mağarada geçiren Tirki, aynı zamanda misafirlerini de burada ağırlıyor.

Mehmet Tirki, hatıraları yaşatmak için mağarada kaldığını söylüyor.

Tirki, “Yılın 6 ayını mağarada geçiriyorum. Kurban Bayramı arifesinde mağarayı ziyaretçilere hazırladım. Mağarayı villalara değiştirmem. Dini bayramlarda mutlaka mağarama gelirler. İlçe sakinlerini burada ağırlarım. Babam ve büyüklerimin izlerinin olduğu mağarada geçmişin hatıralarını yaşamak için buradayım. Çocukluğumuzda bayramlarımız bu mağarada geçerdi. Eski yaşantıyı canlandırmaya çalışıyorum. Burada mutluyum. Bayram için hurma, zemzem suyu ve şeker çeşitlerini ziyaretime gelecek konuklarıma hazırladım. Mağarada güvercin, keklik, hindi ve tavşan gibi kümes hayvanlarını da besliyorum. Burası dünyanın en güzel yeridir. Ziyaretçileri bayram süresince mağarama bekliyorum” diyor.

12 bin yıllık tarihi Hasankeyf antik kenti, Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan Ilısu Barajı ve HES projesi nedeniyle sular altında kalacak.

Hasankeyf’in kimler tarafından kurulduğu bilinmese de Bizans, Sasani, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılar’ın burada hakimiyet kurdukları biliniyor.

Artuklular zamanında önemli bir ticari merkezi olan Hasankeyf, Moğol istilasında büyük zarar gördü. İlçeyi onaran Eyyubiler ise Osmanlı-Safevi mücadelesinde çok yıprandı ve 1515 yılında Hasankeyf’i Osmanlılar’a bıraktı.

’50 yıllık baraj için binlerce yıllık tarihi kent sular altında bırakılmasın’

Batman ve İstanbul’dan gelen halk baraj için antik kentin yıkılmasına tepki gösteriyor.

Birçok kişi barajın enerji için değil, politik ve güvenlik amacıyla yapıldığını düşünüyor.

Pek çok kişi de barajın “terör olayları nedeniyle, terör geçişlerine engel olmak amacıyla” yapıldığına inanıyor.