15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle yargılanan 28 sanıktan 8’i ağırlaştırılmış müebbet, 20’si müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Paralel Devlet Yapılanması (PDY) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle 28 tutuklu sanığın yargılandığı davanın 14. duruşması görüldü.

Darbe gecesi köprüyü tutan askerler

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun karşısında yapılan binadaki salonda İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, 28 tutuklu sanık ile avukatları dahil oldu.

Sponsorlu

Duruşmada sanık avukatlarının mütalaaya karşı beyanlarını sundu ve sanıkların son savunmaları alındı. Ara veren mahkeme heyeti ara bittikten sonra kararını açıkladı.

PDY’nin darbe girişiminde Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle yargılanan 28 sanıktan 8’i ağırlaştırılmış müebbet, 20’si müebbet hapis cezasına çarptırıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 28 rütbeli subay ve astsubay ile 34 askerin, “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek“, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede ayrıca, bazı şüphelilerin “silahlı terör örgütüne üye olmak”, bazılarının da “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Mahkeme, davanın 10. duruşmasında er olan 34 tutuksuz sanığın dosyasının ayrılmasına hükmetmişti.

Bu arada, Silivri’de görülen PDY duruşmalarını izlemek için gelen vatandaşlar duruşma salonu önünde, “Darbeci hainler hesap verecek”, “Hainler için yaşasın cehennem” yazılı pankartlar açtı. Duruşma salonu önünde toplu fotoğraf çektiren vatandaşlar, daha sonra duruşmaları izlemek için salona girdi.