12 bin yıllık tarihi Hasankeyf antik kenti, Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan Ilısu Barajı ve HES projesi nedeniyle sular altında kalacak.

Hasankeyf’in kimler tarafından kurulduğu bilinmese de Bizans, Sasani, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılar’ın burada hakimiyet kurdukları biliniyor.

Artuklular zamanında önemli bir ticari merkezi olan Hasankeyf, Moğol istilasında büyük zarar gördü. İlçeyi onaran Eyyubiler ise Osmanlı-Safevi mücadelesinde çok yıprandı ve 1515 yılında Hasankeyf’i Osmanlılar’a bıraktı.

Kale, köprü, El Rızık Camii, Sultan Süleyman, Koç ve Ulu Camiileri, Küçük Saray, Büyük Saray, hamam ve Zeynel Bey Türbesi yüzyıllardan günümüze kalan tarihi yapıların başında geliyor.

Sponsorlu

Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı ve HES Projesi göl alanında kalacak olan Batman ili Hasankeyf ilçesi başka bir alana taşınıyor. Ayrıca, Hasankeyf ilçe merkezinin yeni yerleşim yerine nakline kadar geçecek süre içinde, ilçenin hukuki varlığını mevcut yerleşim yerinde sürdürmesi hüküm altına alınmıştı.

Baraj projesinde Hasankeyf antik kentinin tarihi ve kültürel varlıklarının kurtarılması için 25 milyon euro bütçe ayrıldı.

Toplam 12 tarihi varlık, tarihi ilçenin karşı tepelerine kurulan yeni bölgeye nakledilecek, ama Hasankeyf’deki yaklaşık beş bin mağara ve şehrin şimdiki merkezi sular altında kalacak.

Birkaç hafta önce tarihi mağaraların olduğu kalenin de devamı sayılan bir kayalığın patlayıcılarla yıkıldığını gösteren videolar sosyal medyada çok kez paylaşıldı. Resmi kaynaklar patlayıcı kullanmadığı söylense de ilçe sakinleri yıkımda dinamit kullanıldığını savunuyor.

Yıkım yapılan kayalık, tarihi kalenin hemen yanında bulunuyor. Gerçekleşen bu yıkım ilçenin hem manzarasını, hem dokusunu bozmuş bulunmaktadır.

Civardaki halk; kayalıkta çatlaklar olduğunu, yuvarlanan taşların insanları yaraladığını ve kale için yapılacak koruma duvarı inşaatı sırasında işçilerin zarar görmemesi adına koruma amaçlı gerçekleştirilen bir yıkım olduğunu söylüyorlar.

Ancak söylenilenlere göre yıkım bu bölgeyle sınırlı değil, tarihi vadide yaklaşık beş bin mağara var ve bazı mağaraların da patlayıcılarla yıkıldığı belirtiliyor.

’50 yıllık baraj için binlerce yıllık tarihi kent sular altında bırakılmasın’

Batman ve İstanbul’dan gelen halk baraj için antik kentin yıkılmasına tepki gösteriyor.

Birçok kişi barajın enerji için değil, politik ve güvenlik amacıyla yapıldığını düşünüyor.

Pek çok kişi de barajın “terör olayları nedeniyle, terör geçişlerine engel olmak amacıyla” yapıldığına inanıyor.