Almanya’nın başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Berlin’de sol grupların 1 Mayıs gösterisinde ‘yasaklı’ PKK bayraklarını taşıma çağrısı, olay çıkabileceği kaygısı yarattı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt örgütlerin düzenlediği gösterilerden bir kare [Fotoğraf: Reuters]
Çağrı sonrasında Eyalet İçişleri Bakanı, gösteriyi “yakından takip edeceklerini” açıkladı.

Berlin’de aşırı sol grupların düzenleyeceği 1 Mayıs yürüyüşü sırasında, Almanya’da yasak olan PKK bayrakları taşıyacaklarını duyurmaları, gösteride olay çıkabileceği yönünde endişelere neden oldu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Andreas Geisel, RBB bünyesindeki Radio Eins radyo kanalına yaptığı açıklamada, bu konuda “duyguların harekete geçtiğini” ifade ederek, bu nedenle de gösteriyi “yakından takip edeceklerini” söyledi.

“Yasak olan bayraklara göz yumulmayacak”

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Eyalet İçişleri Bakanı Geisel, Almanya’da yasak olan PKK bayraklarının açılması halinde polisin ne kadar sert bir tutum izleyeceği konusuna açıklık getirmezken, “Devrimci 1 Mayıs” gösterisi sırasında suç eylemlerinin cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Geisel, ancak polisin “ihtiyatlı” davranacağını ve olay çıkmasını engelleyecek bir tutum izleyeceğini de sözlerine ekledi.

Berlin’de görev yapacak polislerin ekip başkanı Siegfried-Peter Wulff ise yasak olan bayraklara uzun süre göz yumulmayacağını ifade etti.

Polisin gösteriyi durdurmayacağını veya dağıtmayacağını aktaran Wulff, fakat gösterinin filme çekileceğini ve uygun durumlarda bu bayrakları taşıyan kişilerin gözaltına alınacağını belirtti.

PKK bayrakları taşıma çağrısı

Aşırı sol grupların, “Devrimci 1 Mayıs” adı altında yaptıkları yürüyüşte, PKK bayraklarının taşınması çağrısı yapılarak gösteride bu yasağın “kitlesel bir şekilde delineceği” aktarılmıştı.

Polisin aktardığı bilgiye göre, Berlin’in Kreuzberg semtinde planlanlanan geleneksel 1 Mayıs yürüyüşü geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da emniyet birimlerine bildirilmedi.

Diğer eyaletlerden polis takviyesi

Alman polisi Via WSJ

Berlin polisi, gösterilerde olay çıkmasını engellemek için geniş çaplı önlemler aldı.

1 Mayıs günü Berlin’de 5 bin 300 polis memurunun görev yapacağı söyleniyor. Diğer eyaletlerden de takviye polis gücü gönderildiği ifade edildi.

1987 yılından beri Berlin’in özellikle Kreuzberg semti 1 Mayıs gösterilerinde olaylara sahne oluyor. Fakat polis, son yıllarda izlediği strateji nedeniyle sadece göstericilerin şiddete başvurması halinde müdahale ediyor. Bu da son yıllarda olayların büyümeden büyük ölçüde engellenmesini sağladı.

[Via AFP,Deutsche Welle Türkçe]