Sınava 1 dakika geç kalan öğrenciyi kabul etmeyen ÖSYM’in ‘hata’ özrü kamuoyunda tepki topladı.

ÖSYM son zamanlarda yapmış olduğu hatalarla göze çarpmaya devam ediyor. Son olarak ÖSYM, LYS 2017 yerleştirme sonuçlarında yaptığı hatayla gündeme geldi. Peki ÖSYM neden bu kadar çok hata yapıyor?

Ne Olmuştu?

Üniversite adaylarının merakla beklediği yerleştirme sonuçları 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklanmış fakat tercih sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra ÖSYM’nin puan hesaplarında hata yaptığı açıklandı.

ÖSYM konuyla ilgili yapmış olduğunu bir açıklamayla yerleştirme sonuçlarını güncellediğini ve bazı adayların bundan etkilendiğini duyurdu.

Sponsorlu

Buna göre, 12 Ağustos 2017 tarihi itibariyle ÖSYM tarafından açıklanan güncel sonuçlarda; 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişti, 1628 aday ise daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma getirildi.

1 Dakikanın Hesabını Yapan ÖSYM Neden Böyle Bir Hata Yaptı?

Öğrencilerin hatalarına karşı tavizsiz bir duruş sergileyen ÖSYM, “Emeğiniz emanetimizdir” gibi iddialı bir sloganla hareket ederken nasıl olurda bu kadar basit hata yapar!

Bu kadar çok hata yapılınca akıllara ister istemez şu sorular geliyor: Bu hatalar kasıtlı mı yoksa bazılarına ‘iyilik’ mi yapılıyor?

Ek puan deyince dengesini kaybeden ÖSYM yıllardır adayların sınav puanlarına eklediği ek puanlarda defalarca hata yaptı. Üstelik buna karşı yıllardır önlem de alınmadığı görülüyor.

Bugün herkes ÖSYM’nin böyle bir hata yapmasına çok şaşırıyor haklı olarak. Yerleştirme sonucunun değiştiğini zannedip tercih sonuçlarına tekrar tekrar bakan öğrencileri bile bir kenara bırakırsak peki ya güncellenen sonuçlara göre mağduriyet yaşayan öğrencilerin durumu ne olacak? ÖSYM bunun için ‘özür‘ diledi evet fakat toplum vicdanında bu kabul gördü mü? Bu tartışılır.

ÖSYM’nin 1 dakika bekleyecek kadar sabrı yokken sınava giren adaylara karşı yapılan bu hatalar nereye kadar devam edecek. İnsanın aklına şu soru da geliyor. Peki ya açıklanan diğer sonuçlarda da hatalar varsa ve ÖSYM bunu gizliyorsa?

Derinlemesine bir araştırmaya ihtiyaç duyulan bu sorunlar kamuoyuna şeffaklıkla duyurulmalı ve hataların meydana gelmemesi için önlemler alınmalı.

ÖSYM’nin Bu Güncellemesine Sosyal Medyadan da Tepkiler Geldi