Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett’e Türkiye’nin, ABD’nin PYD üyelerine silahlı eğitim vermesi konusunda rahatsızlığını ilettiği aktarıldı.

Bir YPG’li ile Türk askeri karşı karşıya: Türk ordusuna bağlı tank üzerinde bulunan asker YPG’lilerin bulunduğu bölgeyi dürbün ile izliyor [Via Sputnik]
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nın Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasından önce PYD/YPG tarafından tek taraflı ilan edilen Kuzey Suriye Federasyonu’nu ABD’nin siyasi olarak tanıyacağı ileri sürülmüştü.

ABD’nin YPG ile Kuzey Suriye Ordusu adı altında yeni bir ordu kuracağı öne sürülmüştü.

Türk diplomatik kaynakların aktardığı bilgilere göre Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett’e, Ankara’nın, ABD’nin PYD üyelerine silahlı eğitim vermesi konusunda rahatsızlığı iletildi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a telefonda verdiği YPG’ye silah akışını durdurma sözünü yerine getirme işaretini hala vermedi.

Bilakis ABD’nin, Ankara’nın PKK’nin Suriye’deki kolu kabul ettiği PYD/YPG’nin tek taraflı ilan ettiği Kuzey Suriye Federasyonu’nda askeri ve siyasi varlığını artırmakta olduğuna dair bilgiler geliyor.

Ankara, salı günü de Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörü olduğu Astana süreci çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de Suriye hükümet güçlerinin ilerlemesine tepki göstermişti.

İdlib’le ilgili Rusya ve İran büyükelçileri Türk Dışişleri’ne çağrılmıştı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesi hakkında kamuoyunu bilgilendirmişti.

Çavuşoğlu, Trump’ın ABD’nin YPG’ye artık silah vermeyeceğini söylediğini açıklamıştı.

Trump-Erdoğan görüşmesiyle ilgili ayrıntılı açıklamayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmıştı.

23 Aralık 2017 tarihinde aktarılan bir haberdeki bilgilere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın 12 Aralık’ta Pentagon’un Suriye’deki ortaklarına gönderilmek üzere hazırladığı 393.3 milyon dolarlık silah listesini onayladığı öğrenilmişti.

24 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘YPG’ye bundan sonra silah gitmeyecek‘ diyen ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon’un mayıs ayında hazırladığı bütçesini o telefondan 18 gün sonra yani 12 Aralık’ta imzalamıştı.

Pentagon tarafından hazırlanan bütçe eklerinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (Vetted Syrian Opposition/VSO) ifadesi kullanıldığı görülmüştü.

Suriye’nin büyük ölçüde IŞİD’ten temizlenmiş olmasına karşın ABD’nin yerel ortaklarına silah ve mühimmat gönderme gerekçesi Pentagon bütçesinde şöyle açıklanmıştı:

“Bu güçler 2017’de IŞİD’den temizlenen alanları tutuyor ve bir yandan da kalan IŞİD artıklarını temizlemeye devam ediyor. ABD’nin askeri hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için savaşta ölen güçlerin yerine yenileri konulmalı. Operasyonlarda momentum ve güvenliğin sağlanması için ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (VSO) silah, mühimmat ve araçlarla donatılmalı.”

IŞİD ile mücadelenin zirvede olduğu 2017’de ABD Savunma Bütçesi’nden Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 430 milyon doların 322.5 milyon doları silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılmıştı.

2018 bütçesinde ise Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 500 milyon doların 393.3 milyonu silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılacak.

Gönderilecek diğer partiler arasında üniformalar, kol saatleri, telsizler, dürbünler, telsiz telefonlar, metal dedektörler gibi ‘öldürücü olmayan’ ekipmanlar yer alıyordu.

Bunlar için ayrılan para ise 104 milyon 495 bin dolar.

ABD liderliğindeki koalisyon için savaşan Suriyelilerin maaşları ve masrafları için 2018 yılında ayrılan para ise 21 milyon 600 bin dolar.

Kişi başına verilen ücretin aylık 200 ila 400 dolar arasında olduğu ifade edilmişti.

Öte yandan, ABD’nin IŞİD’e karşı YPG’ye verdiği silahlara ilişkin yeni bir açıklama gelmişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kahire yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

ABD Savunma Bakanı, YPG’ye yeni silah vermeyeceklerini belirtip, “Tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanı, bu sözlerinin YPG’yi silahlandırmaya son verecekleri anlamına gelip gelmediği sorulunca da “Evet, tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” cevabını vermişti.

[Via Sputnik]