Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara ilişkin hazırladığımız içerikte merak edilen bazı soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kudüs’te neler yaşanıyor? İsrail ve Filistinliler neden çatışıyor? Mescid-i Aksa nerededir? Kudüs neden bu kadar önemli? gibi soruların yanıtını haberimizde bulabileceksiniz.

1Kudüs’te Neler Oluyor?

Eski Kentte Namaz Kılan Filistinliler

İsrail polisi 14 Temmuz günü Kudüs’teki Mescid-i Aksa yakınlarında 2 İsrailli polisin öldürülmesinin ardından Mescid-i Aksa’nın giriş kapısına metal dedektörler yerleştirmişti.

Bu durumu kabul edilemez bulup protestolara başlayıp İsrailli polislerle çatışan Filistinli halk, Mecid-i Aksa’ya dedektör ve aramalarla girmeyi reddetmiş ve cuma namazını Aslanlı Kapı’da kılmaya karar vermişti.

2İsrail ve Filistinliler Neden Çatışıyor?

İsrail Devleti yaklaşık 3 bin polis ile bölgede güvenlik noktaları oluşturmuş, Filistinli liderler bugünü “Öfke Günü” ilan edip insanları sokağa davet etmişlerdi.

Önceki aylarda da Ezan yasağı kanun tasarısı olarak sunulmuş ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklanacak şekilde yeniden düzenlenmişti.

Bugünkü cuma namazında da çatışmalar yaşandı. İsrailli polisler aldıkları güvenlik önlemleri çerçevesinde 50 yaş altındaki erkekleri camiye almama kararı almıştı. Buna tepki gösteren halk polisle çatıştı. Polisler duruma göz yaşartıcı gazla müdehale etti. Çatışmalarda 17 yaşında olduğu belirtilen Filistinli bir genç hayatını kaybetti.

3Mescid-i Aksa Nerededir?

Kudüs Şehri

Mescid-i Aksa Müslümanların kutsal kabul ettiği mekanlardan bir tanesidir. Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğiyle bilinir. Mescid-i Aksa Kudüs’ün doğusunda Eski Şehir olarak bilinen bir bölgede yer alır. Mescid-i Aksa Kudüs’te bulunan ve Kur’anı Kerim’de adı geçen bir camidir.

4Kudüs Neden Bu Kadar Önemli?

Kudüs Ortadoğu’da bulunur ve Dünya’nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Günümüzde İsrail’in Başkenti olarak kabul edilir. Filistin Devleti ise Kudüs’ün kendi başkenti olduğunu öne sürmektedir.

Kudüs Şehri,  milattan önce 3000 yılında kurulmuştur. Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için sahiplenilip kutsal kabul edilmiştir. Müslümanların Kutsal Kitabı Kur’an-ı Kerim’de Mescid-i Aksa, Yahudilerin Kutsal Kitabı Tevrat’ta ‘Salem’ ve Hristiyanların Kutsal Kitabı İncil’de Hz. İsa’nın yöneldiği şehir olarak ismi geçer.

Kudüs, Hz. İbrâhim’den itibaren pek çok peygamberin yaşadığı, mukaddes olarak da işaret edilen bir bölgede bulunması, Hz. Süleyman’ın inşa ettiği Beyt-ül makdisi barındırması, İsrâiloğulları’nın ve onlara gönderilen peygamberlerin mücadelelerine mekan olması açısından ilahi dinlerin genelinde önemli bir konuma sahip bir şehir olmuştur.

5Kudüs ve Mescid-i Aksa’da Son Durum

Bügün Harem-i Şerif’te cuma namazı saatlerinde yaşanan gerilimde İsrailli polislerin müdehalesiyle 30’dan fazla filistinli yaralandı.


Polis biber gazıyla halkı ve plastik mermiyle müdahalede bulundu. Batı Şeria’da da çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Henüz kesinleşmeyen bir bilgiye göre ölen kişi sayısı 3’e yükseldi.

PAYLAŞ